Які віруси можуть стати причиною безпліддя?

Які віруси можуть стати причиною безпліддя?

Безпліддя – поширена проблема, з якою стикаються багато сімей, які мріють про поповнення. Сьогодні в середньому з 10 кожна 1-2 пара стикається з цією проблемою. При цьому значущість жіночого і чоловічого фактора як причини неможливості зачати дитину ділиться приблизно навпіл: 40% припадає на жіноче і 45% – на чоловіче безпліддя, а решта 15% залишаються за комбінованим (поєднаним), тобто об’єднуючим і чоловічий, і жіночий фактор, безпліддям.

Сучасній репродуктивній медицині відомо безліч причин, за якими зачаття природним шляхом стає неможливим. Сюди відносяться в тому числі й інфекційні, пов’язані з наявністю у одного або обох подружжя будь-яких запальних захворювань статевих органів. Донедавна їх вплив на здатність до зачаття обмежувалася спричиненим ними запаленням і його наслідками: формування спайок, рубців, які стають перешкодою на шляху просування статевих клітин: наприклад, у жінок – це непрохідність маткових труб через спайкові зміни після запальних захворювань органів малого таза. Однак сьогодні ця проблема розглядається не тільки з цієї точки зору. Так, інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), здатні не тільки негативно впливати на здатність до зачаття. Крім цього, зараження ними призводить до порушень місцевого імунітету статевих шляхів, що сьогодні вважається необхідною умовою для інфікування вірусами. Саме віруси відповідальні за велику кількість невдач в спробах завагітніти і виносити дитину.

Ще недавно їм не приділяли належної уваги, а всі пов’язані з їх зараженням проблеми обмежувалося тільки можливістю тривалого перебування в людському організмі і ймовірністю викликати рецидиви (повторні випадки) захворювання, як наприклад, герпесвіруси, а для деяких, наприклад для вірусів папіломи людини (ВПЛ), була доведена здатність провокувати розвиток злоякісних пухлин. На цьому наші уявлення про їх вплив на статеву сферу закінчувалися.

Однак бурхливий розвиток допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), які повинні були зняти з порядку денного більшість питань по безпліддю, в тому числі пов’язаних з інфекційним фактором, і повернути надію багатьом сім’ям на можливість мати дитину, і певна кількість подальших невдач після ДРТ, навело на думку про те, що ми багато чого ще не знаємо. Як виявилося, крім втручання в розвиток плоду: порушення процесів його розвитку і будівництва внутрішніх органів, віруси можуть заражати чоловічі статеві клітини (сперматозоїди), а у жінок – викликати запалення внутрішньої оболонки матки (вірусний ендометрит), тим самим зменшувати шанс на можливість заплідненої яйцеклітини прикріплятися до стінки матки, а значить зводячи до мінімуму можливість зачаття і виношування.

Зараження якими вірусами здатне впливати на здатність до зачаття і з чим це пов’язано?

Вірусів, які можуть впливати на фертильність, причому як чоловічу, так і жіночу, досить багато. З них сьогодні роль по впливу на репродуктивне здоров’я доведена у герпесвірусів, зокрема вірусів простого герпесу 1 і 2 типів, цитомегаловірусу (вірус герпесу 5 типу), обговорюється можливість заражати чоловічі статеві клітини вірусу герпесу 6 типу, а також ВПЛ. Відомо негативний вплив на чоловічі статеві органи вірусу епідемічного паротиту (свинки) при ускладненому перебігу захворювання. Вивчається роль вірусів гепатиту В і С, імунодефіциту людини (ВІЛ) в зниженні фертильності.

Взяти до прикладу цитомегаловірус. Його здатність негативно впливати при первинному зараженні під час вагітності на розвиток плода, що призводить до формування множинних вроджених вад розвитку, добре відома. Але інфікованість жінки цим вірусом до зачаття нерідко супроводжується розвитком хронічного запального процесу в статевих шляхах, з розвитком уже згаданого вірусного ендометриту, що може негативно позначатися на здатності заплідненої яйцеклітини до імплантації (прикріплення) до стінки матки. У чоловіків цитомегаловірус може заражати сперматозоїди, що робить запліднення ними яйцеклітини неможливим. Як виявилося, не має значення, яким шляхом відбувається запліднення – природним або із застосуванням екстракорпоральних методів (ЕКО): і в тому, і в іншому випадку шанси на успіх можуть бути мінімальними.

Сьогодні лікарі-репродуктологи говорять про герпесвірусне інфікування сперматозоїдів, так як крім цитомегаловірусу чоловічі статеві клітини можуть заражати віруси простого герпесу 1 (лабіальний) і 2 (генітальний) типів, причому для виявлення вірусу в цих статевих клітинах потрібні спеціальні діагностичні методи. Крім того, здатність інфікувати сперматозоїди продемонстрована для ВПЛ, ВІЛ, вірусів гепатитів В і С.

Як бачимо, внесок вірусів у репродуктивне здоров’я людини значний, якщо не сказати величезний. Багато впливів цих вірусів ще чекають свого відкриття, так само як і те, що можливо в майбутньому цей перелік буде доповнено новими вірусами.

Але вже сьогодні очевидно, що прийшов час кожному з нас переосмислити ставлення як до ІПСШ, так і до вірусів, які передаються статевим шляхом, і які, як виявилося, можуть впливати на репродуктивний потенціал людини.

Які висновки можна зробити з усього вищесказаного?

Перш за все, не зайвим буде вкотре згадати дбайливе ставлення до свого здоров’я і по можливості уникнення ситуацій, в якій висока ймовірність зустрітися зі збудниками ІПСШ. Інтимне життя з постійним перевіреним партнером захистить від зустрічі з багатьма статевими інфекціями.

По-друге, контролювати стан здоров’я і регулярно проходити перевірки у лікаря на наявність прихованих статевих інфекцій, які не виявляють себе, але активно втручаються в репродуктивне здоров’я. При чому над цим питанням потрібно замислитися як жінкам, так і чоловікам, навіть якщо поповнення в родині в найближчі плани не входить.

По-третє, якщо виявлено будь-який з вірусів, то необхідно обстежитися і партнеру на наявність у нього ІПСШ та спільно пройти рекомендований лікарем лікування прямими противірусними препаратами. У даній ситуації це дозволить загальмувати активність вірусів, а їх здатність надавати багато негативні ефекти, в тому числі на репродуктивне здоров’я, буде істотно знижена.

І нарешті, якщо родина вирішила завести дитину, то перш ніж починати втілювати плани в життя, парі необхідно пройти обстеження на предмет інфікування ІПСШ. Якщо виявлено один з вірусів, важливо обговорити з лікарем схему лікування, і тільки після цього починати працювати над зачаттям. Чому важливо вирішувати проблему вірусних статевих інфекцій до настання вагітності – після прочитаного стає очевидним – щоб зачаття відбулося.