початок статевого життя

Як взаємопов’язані ранній початок статевого життя і рак шийки матки?

У всьому світі в останні десятиліття спостерігається тенденція до помолодшання раку шийки матки. Якщо раніше найбільш часто його діагностували у жінок до 40 років, то останнім часом все частіше з цим захворюванням стикаються молоді жінки у віці 25 – 30 років, а іноді – до 20 років. У чому причини такої ситуації і чи можливо вплинути на неї – розглянемо в статті.

Чому молодіє рак шийки матки?

Доведено, що розвиток РШМ пов’язаний з вірусом папіломи людини (ВПЛ), який відносять до інфекції, що передається статевим шляхом. Чим раніше початок статевого життя, тим раніше відбувається зараження ВПЛ. Логічно, що чим раніше дівчина вступає в статеве життя, тим більша ймовірність заразитися вірусами папіломи людини (ВПЛ), у тому числі і онкогенних типів (16, 18, 31, 33, 35 і так далі), а значить, вище ризик розвитку раку в молодому віці.

Крім того, підвищений ризик розвитку РМШ при ранньому початку статевого життя може обумовлюватися надмірною уразливістю незрілої шийки матки до дії інфекційних чинників, в тому числі і ВПЛ.

У чому полягає незрілість шийки матки в підлітковому віці? У жінок шийка матки, як і піхва, вистелена багатошаровим плоским епітелієм, що створює захисний бар’єр для зовнішніх агресорів. Він приходить на зміну одношаровому циліндричному, яким покрита поверхня шийки матки у дівчаток до початку статевого дозрівання. Під впливом пробуджених статевих гормонів відбувається поступове заміщення одношарового циліндричного багатошаровим плоским епітелієм, а ділянки шийки матки, ще вкриті циліндричним епітелієм, називають ектопіями. Вважається, що ектопії в період статевого дозрівання є варіантом норми: у віці до 18 років вони визначаються у 85 – 90% дівчат.

Читайте також: Як зрозуміти, що у дитини герпес: основні відмінності від застуди

Але цей варіант норми в підлітковому періоді стає причиною того, що шийка матки вразлива до впливу інфекційних чинників, в тому числі і ВПЛ. Саме в зоні ектопії ВПЛ найлегше проникнути в клітини, які в майбутньому можуть стати плацдармом для розвитку пухлини.

Крім того, часто з першим досвідом інтимних стосунків дівчина отримує інші інфекції, що передаються статевим шляхом. Вони здатні знижувати місцевий імунітет статевих шляхів, що робить ВПЛ агресивнішим, тим самим скорочуючи терміни ракового переродження епітелію шийки матки. Ситуація ускладнюється, якщо дівчина соромиться розповісти батькам про свою проблему, що призводить до занедбаних випадків цих захворювань і наявності не одного, а відразу декількох збудників разом з ВПЛ.

У розвитку РШМ як наслідку ВПЛ-інфікування важливе значення має кількість статевих партнерів. Залежність тут пряма: чим їх більше, тим вище ймовірність, що черговий партнер буде заражений онкогенним типом ВПЛ і передасть його дівчині. Ризик зараження ВПЛ підвищується на 4-5% при зміні статевого партнера. Важливо розуміти, що отримати ВПЛ можна і при одному статевому контакті від інфікованого партнера.

Читайте також: Чи можлива профілактика раку шийки матки 

Підвищує ймовірність розвитку РМШ і рання вагітність, якщо дівчина вже заразилася онкогенним типом ВПЛ. Вагітність – період фізіологічної імуносупресії, тому дуже часто на її тлі прискорюються темпи прогресування передракових станів шийки матки. Важливо пам’ятати, що поширена думка про те, що засоби гормональної контрацепції можуть захистити від захворювань, що передаються статевим шляхом, є помилковою, оскільки вони впливають на гормональний фон і зменшують можливість завагітніти, але ніяк не є перешкодою для зараження. Те ж саме стосується і презервативів, які хоч і вкривають певні ділянки статевих органів, але не здатні запобігти на 100% зіткненню з прилеглими ділянками шкіри, які не захищені презервативом, де також може «перебувати» ВПЛ. Більше того, ВПЛ має настільки маленькі розміри, що може проходити крізь пори латексу.

Як бачимо, питання взаємозв’язку раннього початку статевого життя і РМШ є комплексним і виходить за рамки виключно медичної проблеми.

Як захистити молоду дівчину від розвитку РМШ в майбутньому?

Сучасні молоді дівчата надто поспішають вступати в доросле життя, основним критерієм якого для багатьох є початок статевого життя. Для багатьох ранні статеві стосунки стають приводом для самоствердження, деякі таким чином намагаються знайти підтримку на стороні, коли її недоотримують в родині.

Однак про шкоду раннього статевого життя сьогодні говорять не тільки лікарі, з ними солідарні і психологи. Вони визначають оптимальний вік для початку статевого життя в 19 – 20 років, коли статеве дозрівання вже завершилося, і з’являється усвідомлення не тільки своїх вчинків, але й їх наслідків.

А починати потрібно з побудови довірчих відносин між батьками і дівчиною-підлітком. Важливо, щоб з усіма питаннями і сумнівами дівчина зверталася до мами, а не шукала відповіді на просторах інтернету або серед однолітків. Нічого доброго з цього як правило не виходить. Дівчина повинна бути поінформована про всі ризики, пов’язані з раннім початком статевого життя та чим для неї це може обернутися. А якщо вона веде активне статеве життя, то розуміти, з чим вона може зіткнутися.

Крім того, сьогодні розроблені вакцини проти найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 і 18, які є причиною РШМ в 70% випадків. Вакцинацію рекомендуються проводити дівчаткам, починаючи з 9 років, тобто до початку статевого життя. Це дозволяє створити імунний захист до того, як ВПЛ онкогенних типів потраплять на шийку матки і стануть причиною розвитку РШМ в майбутньому.

Таким чином, відповіддю на поставлене на початку статті запитання – «Чому ж молодіє РШМ?» – може бути з одного боку недостатня увага батьків до своєї доньки, які соромляться говорити на «такі» теми, а з іншого – недостатня, а іноді і повна непоінформованість молодої дівчини про ризики такого привабливого для неї «дорослого» життя.

Тільки від нас, батьків, залежить, як донька почне це доросле життя і як воно позначиться на її жіночому здоров’ї. Може, настав час поговорити зі своїм підлітком про сокровенне?

Читайте також: Малюкові потрібно до лікаря: онлайн-консультації у педіатрії