Site icon Інформаційний портал про вірус папіломи людини

Як вірус папіломи людини впливає на здатність завагітніти

Народження дитини – важливий і відповідальний етап у житті кожної родини. Хоч як би було зайняте кар’єрою і облаштуванням побуту подружжя, настає момент, коли вони вирішують, що в їхньому осередку  не вистачає дитячого сміху і тупотіння дитячих ніжок. Пара починає «активно працювати» над цим питанням, але у деяких завагітніти ніяк не виходить. Зі мною щось не так – думає жінка, яка не стала мамою.

І починається низка медичних консультацій, здача всіляких аналізів на гормони, інфекції, які передаються статевим шляхом. За підсумками виявляється, що зі здоров’ям у жінки все в порядку, проблем немає, але довгоочікувані дві смужки на тесті на вагітність наполегливо не поспішають з’являтися. Зневірившись, багато пар погоджуються на застосування сучасних репродуктивних технологій, адже поповнення в родині у них перейшло в розряд головної мети в житті.

У цій статті ми розглянемо приховані причини безпліддя, про які почали говорити зовсім недавно – віруси.

Читайте також: Бородавки у дитини – нешкідливі утворення?

Сьогодні добре відомо, як віруси можуть вносити корективи в перебіг вагітності і розвиток плоду, чим загрожує перша зустріч з ними в період виношування дитини. Найбільш небезпечні навіть увійшли в окрему групу – TORCH-інфекції, контакт з якими в період виношування загрожує важкими наслідками для майбутнього малюка. Але про те, що віруси впливають і на здатність завагітніти, що медичною мовою звучить як фертильність, мало хто знає. Проте, віруси можуть стати причиною жіночого безпліддя. Більш того, вони з таким же «успіхом» впливають і на чоловіче здоров’я.

Одним з таких вірусів є вірус папіломи людини (ВПЛ) – той самий, який викликає рак шийки матки у жінок і бородавки у дітей. Але на цьому сфера впливу ВПЛ не закінчується, і було б неправильно не знати про ще одну його здатність – впливати на можливість людини до дітонародження.

Яким чином папіломавірусу вдається впливати на фертильність

Провідну причину, через яку ВПЛ впливає на здатність до зачаття, лікарі пов’язують з його впливом на статеві клітини, як жіночі, так і чоловічі. При цьому, навіть якщо зачаття відбулося, щоб з однієї заплідненої яйцеклітини сформувався повноцінний плід, потрібно щоб відбулися інші необхідні для цього умови, на які також впливає ВПЛ, наприклад, повноцінне утримування в порожнині матки плода, що розвивається, шийкою матки. Тому ефект ВПЛ багатогранний і не обмежується тільки зниженням репродуктивного потенціалу людини.

Основні ефекти ВПЛ на жіночу фертильність

Основний негативний вплив ВПЛ сьогодні лікарі пов’язують з пригніченням можливості заплідненої яйцеклітини (зиготи) закріплюватися на стінці матки, що сприяє перериванню вагітності на ранніх термінах. Це стосується як спроб завагітніти природним шляхом, так і можливості зачаття, вдаючись до сучасних репродуктивних технологій. Так, є дослідження, які показують, що настання вагітності при проведенні внутрішньоматкової інсемінації (штучне введення сперми чоловіка в порожнину матки) у ВПЛ-інфікованої жінки знижується в 6 разів у порівнянні з жінками, у яких ВПЛ не виявлений. Те ж саме відбувається і при екстракорпоральному заплідненні (ЕКО): у кожної 2 жінки з папіломавірусною інфекцією ембріон не приживається.

Читайте також: Генітальні бородавки (канділоми):причини та наслідки

Не варто забувати і про те, що вірус, який оселився в епітелії шийки матки, здатний вносити зміни в її будову, а пов’язані з його тривалим перебуванням зміни в її тканинах, які нерідко піддаються агресивній лікувальній дії (кріодекструкція і інші методи) можуть викликати звуження каналу шийки матки або його часткову непрохідність, що зводить до нуля можливість попадання сперматозоїдів в порожнину матки і досягнення мети – запліднення яйцеклітини.

Вплив ВПЛ на чоловічу фертильність

Всупереч розхожій думці, що здатність завагітніти – це питання, яке винятково знаходиться в сфері жіночого репродуктивного здоров’я, насправді це далеко не так. Потрапляння ВПЛ в чоловічі статеві клітини (сперматозоїди) істотно впливає на здатність чоловіка до дітонародження. Є дослідження, які показують, що проникнення ВПЛ в головку сперматозоїда знижує його рухливість, що разом з підвищенням рівня антиспермальних антитіл зменшує шанси на зачаття. Навіть якщо запліднення таким сперматозоїдом відбулося, життєздатність зараженої ВПЛ яйцеклітини значно знижена, що в підсумку збільшує ймовірність викидня або нерозвиненої вагітності, частота яких може досягати 60%. Таким чином, ВПЛ можна розглядати як одну з причин чоловічого безпліддя.

Як мінімізувати негативний вплив ВПЛ на здатність до зачаття

Як бачимо, у ВПЛ є багато можливостей, за допомогою яких він може впливати на народжуваність. Додаткову загрозу представляє його здатність тривалий час знаходиться в прихованому стані, не викликаючи у зараженої їм людини ніяких підозр. Найчастіше ВПЛ є випадковою знахідкою в довгому переліку обстежень, які змушена пройти жінка в пошуку причини безпліддя.

Тому, якщо пара планує дитину, а завагітніти не виходить, важливо разом, а не тільки жінці, пройти обстеження на наявність вірусів, в тому числі і ВПЛ. Навіть якщо у одного партнера виявлено ВПЛ-інфікування, необхідно разом під наглядом лікаря і за його рекомендацією пройти лікування противірусними препаратами. Адже за даними досліджень, ймовірність виявлення у партнера жінки з папіломавірусної інфекцією ВПЛ становить 65-70%. Це допоможе парі позбутися вірусу, який є можливою причиною відсутності досі поповнення в родині.

Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Таким чином, безпліддя – це поширена проблема, однією з причиною якої може бути папіломавірус. Ця проблема не завжди вирішується швидко і легко: багато витрачають роки життя, щоб знайти причину, по якій довгоочікувана вагітність ніяк не наступає. Значний внесок роблять приховані, але дуже грізні інфекційні агенти, і ВПЛ відноситься до одних з них. Тому за своїм здоров’ям потрібно постійно стежити не тільки жінкам, а й чоловікам, і регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога і уролога. Навіть якщо найближчим часом пара не планує заводити дитину, потрібно пам’ятати, що настане час, коли материнські та батьківські інстинкти візьмуть своє. На той момент можливо буде вже складніше виконати закладену природою здатність до дітонародження або доведеться вдатися до допоміжних репродуктивних технологій. Тому, щоб одного разу взяти свого малюка на руки, важливо не забувати проходити перевірки у лікаря. Адже успіх в зачатті дитини залежить не тільки від жінки, стан здоров’я чоловіка також відіграє важливу роль.

Exit mobile version