Виявлено папіломавірус: що важливо знати

Вірус папіломи людини (ВПЛ) відноситься до інфекцій, які передаються статевим шляхом. І хоча часто вірус може тривалий час перебувати в організмі, не даючи про себе знати і в підсумку може відбутися самовилікування, у частини інфікованих ВПЛ з часом викликає різні захворювання статевої сфери. На даний час відомий цілий ряд захворювань, що вражають геніталії, причиною яких є цей вірус. У жінок – це генітальні кондиломи і зміни на шийці матки, так звані дисплазії або неоплазії, які іноді по-старому називають ще ерозією шийки матки. На жаль, дисплазія, викликана вірусом папіломи людини – це перший крок на шляху розвитку у жінок такого грізного захворювання, як рак шийки матки.

Що робити, якщо під час візиту до гінеколога і обстеження у вас виявлений ВПЛ?

А якщо ще при цьому є вже зміни на шийці матки і ви чуєте від лікаря страшне слово – “передрак”? Цей факт часто застає жінку зненацька. Нерідко в такий випадковій знахідці змушує засумніватися той факт, що ви справно щороку відвідували гінеколога і проходили профілактичні огляди і все було добре. І ПАП-тест у вас раніше був негативний, і нічого наразі не турбує. А тут раптом папіломавірус або ще гірше “передрак”. Чому так відбувається, що тепер робити: чекати, коли само пройде або лікувати? А якщо лікувати, то відразу або коли процес почне прогресувати? Все це розглянемо в статті.

В описаній ситуації, коли виявлено тільки вірус або коли вже видно перші результати його діяльності (дисплазія), не потрібно впадати у відчай. Важливо пам’ятати, що ВПЛ – це не вирок, а спонукання до того, що потрібно вжити певних заходів, спрямованих і на усунення вірусу, як причини всіх проблем, і на ліквідацію наслідків його діяльності. І якщо вірус виявляється на ранніх етапах і він ще не встиг накоїти лиха або пов’язані з його присутністю зміни в клітинах шийки матки поки цілком переборні, – це дуже добре. Ось чому замість паніки і відчаю потрібно виважено підійти до вирішення питання і спільно з лікарем обговорити план подальших дій.

Варіанти вирішення проблеми

Одним з можливих варіантів вирішення проблеми, який може запропонувати лікар, є спостереження. Воно можливо, якщо змін на шийці матки ще немає або вони мінімальні. Необхідною умовою, яка знизить ризик в майбутньому спровокувати пухлинне переродження клітин шийки матки при інфікуванні ВПЛ, є усвідомлене ставлення самої жінки до даної проблеми. Адже потрібно буде регулярно навідуватися до лікаря на огляди (раз на півроку – рік), інакше вірус отримає карт-бланш для своєї онкогенної активності.

Якщо мова йде про більш глибокі ураження, то зазвичай вдаються до хірургічного видалення зміненого вірусом ділянки шийки матки.

Читайте також: Профілактика раку шийки матки: як жінці зберегти своє здоров’я

В інтернеті можна зустріти інформацію про те, що ВПЛ в більшості випадків мимоволі зникає протягом 2-х років, тому нічого страшного в тому, що він виявлений, немає, потрібно просто почекати і все само пройде. Так, дійсно, випадки, коли організм самостійно справляється з вірусом – не рідкість. Але виникає питання: з якого моменту вести відлік? Адже встановити час зараження папіломавірусною інфекцією достеменно неможливо. Тоді як зрозуміти, як давно ВПЛ оселився в організмі – місяць або рік? А може вже минуло й 2 роки і жінка, на жаль, не потрапила в “щасливу” статистику? Тому хоча дані про самовилікування і вселяють надію на те, що імунній системі в ідеалі цілком під силу самостійно впоратися з вірусом, вони не повинні бути приводом для того, що жінка з ВПЛ-інфекцією може заспокоїтися, розслабитися і зникнути з поля зору лікаря і чекати поки пройде 2 роки. За цей час вірус, якщо імунна система все-таки дала слабинку, вже може запустити процес переродження нормальних клітин шийки матки в ракові. То чи варто чекати?

Особливо важливо це у молодих жінок, які ще збираються народжувати. Наявність у них ВПЛ може впливати на можливість зачаття дитини, на перебіг і наслідки вагітності і навіть на здоров’я малюка в майбутньому. А сама вагітність нерідко стає сприятливим фоном для стимулювання онкогенної вірусної діяльності, так як імунна система переходить в фізіологічний спокій і зникає стримуючий вірус механізм.

Таким чином, якщо лікар не бачить в ситуації нічого серйозного і можливо поки поспостерігати, як надалі себе поводитиме вірус, варто прислухатися до його поради і прийти на наступний огляд у визначений термін. Якщо лікар рекомендує прийом противірусних препаратів, які пригнічують розмноження ВПЧ в клітинах епітелію шийки матки – потрібно пройти таке лікування. Тут важливо розуміти, що таке лікування зазвичай тривале і може займати кілька місяців. Але це – лише маленька незручність для збереження здоров’я. Спільними зусиллями противірусних препаратів і імунної системи можливо зупинити вплив вірусу на епітелій шийки матки і не довести справу до пухлинного переродження.

Читайте також: Як ВПЧ впливає на здатність завагітніти

Противірусні препарати потрібні і в тому випадку, якщо виявлені змінені (атипові) клітини на шийці матки і жінці вже проведено хірургічне лікування. У такій ситуації потрібно розуміти, що видалення візуально змінених вірусом ділянок шийки матки не гарантує повної відсутності ВПЛ в прилеглих тканинах, адже вірус може знаходиться і на інших ділянках шийки матки, які поки що не мають видимих ​​змін. А значить вірус може продовжити свою роботу, що може привести до того, що ситуація через деякий час знову повториться.

Підбиваючи підсумки, жінці важливо для себе зрозуміти, що папіломавірус – це не вирок. Важливо вчасно виявити проблему і не пускати справу на самоплив. В цьому нас переконує досвід розвинених країн, де за допомогою постійних профілактичних оглядів вдалося істотно знизити частоту розвитку раку шийки матки. І можна скільки завгодно довго сперечатися про те, що у них і медицина краща, і технології більш розвинуті, і фінансових можливостей побільше буде, ніж у нас. Але і в розвинених країнах все починається з того, що сама жінка відповідально ставиться до власного здоров’я і регулярно приходить на огляд, а не з’являється вперше у гінеколога, коли настала вагітність і зникає на довгі роки відразу після пологів. Очевидно, що набагато легше виявити папіломавірусну інфекцію на ранніх стадіях і викорінити її «в зародку». Тоді до раку шийки матки справа не дійде і можна буде прожити довге і щасливе життя.

Сергій Гордієнко