Вірус папіломи людини і рак: які онкозахворювання викликає цей вірус

З моменту, коли весь світ дізнався про те, що таке поширене онкологічне захворювання, як рак шийки матки, викликається вірусом папіломи людини (ВПЛ), пройшло не так вже й багато часу: якщо вести відлік з моменту вручення Нобелівської премії його досліднику Харальду цур Хаузену в 2008 році – то це всього лише 12 років.

Але це відкриття дозволило людству по-іншому поглянути на проблему боротьби з раком шийки матки, оскільки тепер причина цього захворювання встановлена. І це – вірус папіломи людини.

З тих пір почалися активні розробки не тільки методів визначення цього вірусу і наслідків його діяльності в людському організмі. Вперше заговорили про те, що раку шийки матки можна уникнути, якщо попередити інфікування вірусом папіломи людини або вчасно його виявити. Для цього стали впроваджуватися програми вакцинопрофілактики, цервікального скринінгу тощо, які сьогодні показують певний успіх в зниженні частоти розвитку цієї онкопатології.

Після відкриття зв’язку ВПЛ з раком шийки матки резонно виникає запитання: можливо, рак шийки матки – не єдине злоякісне новоутворення в послужному списку цього вірусу? На це питання ми постараємося дати відповідь у цій статті.

Сьогодні є дані, що свідчать про те, що ВПЛ виявляється практично у 93% здорових чоловіків і 11,7% жінок. Генітальна папіломавірусна інфекція відноситься до захворювань, що передається статевим шляхом. Це дозволяє припустити, що не тільки шийка матки потрапляє під приціл ВПЛ. В полі зору виявляються онкологічні захворювання й інших статевих органів, причому не тільки у жінок, але і у чоловіків.

Що нам відомо про здатність ВПЛ викликати інші онкологічні захворювання крім раку шийки матки?

Такі дані вже є. ВПЛ, зокрема найбільш небезпечні з точки зору онкопроцесу його типи – 16 і 18, не обмежуються ураженням і злоякісним переродженням виключно епітелію шийки матки. Сьогодні їх розглядають як причину розвитку раку інших локалізацій: кожен третій випадок раку піхви у жінок пов’язаний з ВПЛ, а у чоловіків – кожен другий випадок раку статевого члена викликається цим вірусом, а при раку заднього проходу папіломавірус виявляється у 80% пацієнтів. Але не тільки органи аногенітальної зони уражаються ВПЛ: у кожного третього хворого з новоутвореннями ротоглотки теж виявляється цей вірус.

Яким чином ВПЛ викликає рак заднього проходу і ротоглотки?

Все залежить від сексуальних уподобань людей. Навіть якщо про ці теми не прийнято говорити вголос, пов’язані з ВПЛ раки заднього проходу і глотки існують і це необхідно враховувати.

Наведені вище цифри з одного боку пригнічують, але з іншого – вселяють надію на те, що в тих випадках, коли у людини визначена папіломавірусна інфекція і є реальний ризик розвитку раку статевих органів, можливо втрутитися в ситуацію і змінити хід подій.

З чого почати, якщо у вас виявлена ​​папіломавірусна інфекція?

Наступним кроком після діагностики повинна стати розробка плану дій, чітке слідування якому не дозволить реалізуватися онкогенній здатності ВПЛ. Для цього потрібні систематичні обстеження для виявлення зараження ВПЛ і своєчасне усунення порушень, якщо вони вже виникли.

Дослідження самого папіломавірусу та його ролі в розвитку інших онкологічних захворювань поки тривають, так само як і пошук методів захисту від зараження найбільш небезпечними типами ВПЛ. На жаль, багато хто з них знаходяться на стадії наукових досліджень і розробок, на які може піти не один десяток років: лікарі ведуть спостереження за тим, наприклад, як довго буде зберігатися імунітет після вакцинації, наскільки він буде ефективний в плані захисту від зараження ВПЛ онкогенних типів.

Читайте також: ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ: ЯК ЖІНЦІ ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я?

Але про своє здоров’я треба дбати вже зараз і розуміти, що його збереження є запорукою довгого і успішного життя.

Якщо з усією відповідальністю поставитися до цього питання, то виявляється, що підтримувати своє здоров’я на належному рівні не так вже й важко: потрібно раз на рік звертатися до лікаря (гінеколога або уролога) і проходити необхідні обстеження для визначення ВПЛ.

Як правило, цього в більшості випадків виявляється достатньо, щоб виявити вірус, коли з моменту зараження минуло зовсім небагато часу, проконтролювати, як імунна система з ним справляється, і при необхідності допомогти їй впоратися з вірусом за допомогою противірусних препаратів. А якщо людина поки не стикалася з онкогенними штамами ВПЛ, то можна обговорити з лікарем можливість вакцинації та інших способів профілактики.

Таким чином, якими б не були результати наукових досліджень щодо здатності ВПЛ викликати злоякісні новоутворення, важливо розуміти одне. Злоякісний потенціал ВПЛ онкогенних типів вже доведений, крім того, він не обмежується виключно раком шийки матки. Те, що людство поки не достатньо поінформоване про можливості ВПЛ викликати злоякісний процес в інших органах, ніяк не відбивається на здатності вірусу його спричинювати.

Читайте також: ПАПІЛОМИ НА ШИЇ: НЕБЕЗПЕЧНО ЦЕ І ЧИ ВАРТО ЇХ ВИДАЛЯТИ?

Тому найкращим рішенням у такій ситуації буде планування звернення до фахівця найближчим часом і проходження обстеження на наявність ВПЛ. Якщо він не виявлений – це чудово, можна видихнути з полегшенням, але не розслаблятися.

Щоб зменшити ризик зустрічі з цим вірусом, потрібно знати як він передається від людини до людини і як цій передачі запобігти. А якщо ВПЛ виявлено, то не варто впадати у відчай – відповідальний підхід під наглядом лікаря з дотриманням його рекомендацій щодо приймання противірусних та інших препаратів дозволить не тільки зменшити активність вірусу, але і допомогти імунній системі видворити його з організму. А значить, не варто більше відкладати візит до лікаря, щоб завтра не було запізно.