У дитини папіломатоз гортані: що варто знати

Одним з наслідків зараження дихальних шляхів вірусом папіломи людини (ВПЛ) в ранньому дитинстві є розвиток папіломатозу гортані. Цей стан формується протягом декількох років і спочатку буває досить важко визначити, що дихальні шляхи дитини вражені папіломавірусом. Однак захворювання схильне до швидкого прогресування, і вже через кілька років воно проявить себе в повній мірі.

Яким чином вірус папіломи людини опиняється в дихальних шляхах немовляти і викликає зростання папілом? Ці доброякісні утворення за своєю будовою схожі на шкірні бородавки і папіломи, але на відміну від останніх через свою локалізацію при запізнілому виявленні можуть мати вкрай важкі наслідки для здоров’я дитини і навіть становити небезпеку для життя.

Яким чином ВПЛ потрапляє в дихальні шляхи дитини?

При наявності у вагітної жінки генітальних кондилом і дисплазії шийки матки можливе проникнення ВПЛ в навколоплідні води, а це прямий шлях до інфікування плода. Якщо пологи відбуваються через кесарів розтин, у дитини може визначатися цей вірус. Іншим варіантом зараження плода папіломавірусом є його зіткнення безпосередньо під час пологів зі статевими шляхами матері, інфікованими ВПЛ. Нерідко потраплянню вірусу на слизову оболонку дихальних шляхів сприяють ускладнення, наприклад, такі як тривалий безводний період.

Чи можуть батьки відразу після пологів помітити пов’язані з ВПЛ зміни у дитини?

Безпосередньо після народження визначити, чи зміг ВПЛ дістатися до дихальних шляхів немовляти, практично неможливо, оскільки вірус тільки проник на слизову оболонку і поки його діяльність не порушує самопочуття малюка. Але з часом, коли в результаті вірусної активності на слизовій оболонці гортані та голосових зв’язок починають формуватися та виступати в просвіт дихальних шляхів утворення, з’являються перші симптоми захворювання.

Читайте також: Папіломи на шиї: чи варто видаляти?

Ураження голосових зв’язок в ранньому дитячому віці важко визначити, оскільки малюк ще не розмовляє, та насторожувати має поява таких симптомів, як слабкий крик, постійні хрипи при диханні, пізніше може з’явитися задишка. Можливі утруднення ковтання, у важких випадках – поява нападів ядухи. Дуже часто такі прояви списуються на ГРВІ, зокрема несправжній круп при парагрипі, або початок інших важких станів, таких як астма. І тільки звернення до лікаря прояснить ситуацію. Він запідозрить, що не може парагрип так часто викликати напади задухи, які до того ж з’являються в нетиповий для цього захворювання денний час. Відсутність інших симптомів, що вказують на запальний процес, а також нехарактерна для астми симптоматика, дозволить направити до отоларинголога, який під час ларингоскопії виявить папіломи в просвіті дихальних шляхів дитини.

Чим небезпечні папіломи дихальних шляхів?

Незважаючи на те, що лікарі вважають респіраторний папіломатоз гортані доброякісним станом, він здатний істотно впливати на розвиток і життя дитини. А все тому, що вірус знаходиться в найвужчій ділянці дихальних шляхів людини – голосовій щілині, ураження якої призводить до того, що просвіт респіраторного тракту звужується ще більше, а адекватне забезпечення киснем дитячого організму порушується. У дитинстві, коли відбувається максимально активний ріст дитини (мами знають, що до кінця першого року життя вага дитини потроюється, а зріст – подвоюється), будь-які дихальні порушення відображаються на показниках розвитку малюка. Надалі цей стан буде тільки посилюватися, так як папіломи продовжують збільшуватися в розмірах, а кількість їх може зростати, що може призвести до виникнення ситуації, коли дитина не зможе дихати через перекриття папіломами просвіту дихальних шляхів. Хірургічного лікування при цьому не уникнути. Більш того, у 17% дітей захворювання має агресивний перебіг, постійно рецидивує, і такі пацієнти переносять за життя більше 40 операцій!

Читайте також: Які ускладнення можуть викликати бородавки у дітей

З інших неприємних наслідків респіраторного папіломатозу можна відзначити можливість їх поширення на нижні відділи дихальних шляхів з частим розвитком запалення легенів та інших хронічних захворювань (бронхоектази) і, в кінцевому підсумку, прогресуючої легеневої недостатності. Іноді довгостроково існуючі в дихальних шляхах папіломи піддаються злоякісному переродженню.

Що робити батькам, якщо їхня дитина має симптоми папіломатозу?

Перш за все, не зволікати зі зверненням до лікаря. Адже чим раніше буде визначена проблема, тим більше шансів якщо не впоратися з нею повністю, то хоча б взяти під контроль і не допустити небезпечного для дихання розростання папілом і їх впливу на повноцінний розвиток дитини. Важливо спільно з лікарем обговорити всі етапи лікування. Можливо, лікар призначить прийом противірусних препаратів, які впливають на розмноження ВПЧ і сприяють блокаді стимуляції надлишкового розмноження клітин, що призводить до утворення папілом. Неухильне дотримання лікарських рекомендацій по прийому противірусних препаратів дасть шанс не тільки сповільнити вірусну активність і не довести стан до ситуації, коли буде потрібно хірургічне видалення папілом, але й зменшити вплив ВПЛ на ріст і психомоторний розвиток дитячого організму.

Якщо папіломи значно перекривають просвіт дихальних шляхів, дитині потрібна операція, під час якої будуть видалені видимі утворення. Але, на жаль, папіломатоз гортані часто рецидивує і це пов’язано з тим, що причина утворення папілом – ВПЛ – нікуди не подівся і продовжує працювати над формуванням нових утворень. Тому без противірусних препаратів, як правило, не обійтися.

Читайте також: Як вірус папіломи впливає на здатність завагітніти

Таким чином, батькам потрібно уважно ставитися до своєї дитини та її здоров’я. Поява симптомів, які дуже схожі на застуду, але здаються підозрілими, безпричинної хрипоти голосу повинні бути приводом для звернення за медичною допомогою. Потрібно пам’ятати, чим раніше буде виявлено папіломавірусне ураження органів дихання дитини, тим більше шансів на успішне вирішення проблеми. А значить, зволікати не можна!