Site icon Інформаційний портал про вірус папіломи людини

Що робити якщо у дитини з’явилася папілома в роті

Что делать если у ребенка появилась папиллома во рту

Поява папіломи на слизовій порожнини рота – серйозний стан, яке довгий час може залишатися непомітним. Причинами цього можуть бути як особливості розташування, так і тривалий період дозрівання папіломи, симптоми якої найчастіше з’являються при розвитку ускладнень.

Чому у дитини можуть виникати папіломи в роті, що є причиною їх появи, де мама їх може виявити і що з ними робити – розглянемо в статті.

Причини появи папілом в роті у дитини

До їх появи призводить вірус папіломи людини (ВПЛ), яким дитина може заразитися під час пологів, якщо статеві шляхи матері були вражені ВПЛ. Крім того, через звичку в ранньому дитинстві все тягнути в рот і смоктати пальці можливий контакт із забрудненою ВПЛ поверхнею або предметом (посуд, зубна щітка), ймовірність якого значно зростає, якщо в сім’ї є хворий папіломавірусною інфекцією, наприклад, з бородавками.

Читайте також: Чому одні папіломавіруси викликають рак, а інші – бородавки

Обов’язковою умовою проникнення ВПЛ в тканини ротової порожнини є порушення її цілісності слизової оболонки, щоб ВПЛ зміг досягти глибоких шарів і спровокувати формування папіломи. При цьому досить мікротравми, наприклад, при прорізуванні зубів у дитини, а також короткій вуздечці язика, внаслідок чого нижня поверхня язика постійно травмується  нижніми різцями, тим самим створюючи вхідні ворота для ВПЛ-інфекції.

Де найчастіше можуть бути виявлені папіломи в роті і які вони 

Їх локалізація може бути різною. У дітей вони можуть розташовуватися на язику, яснах, внутрішній поверхні губ і щік, мигдаликах, глотці, піднебінні у вигляді безболісного утворення, колір якого може бути білим, блідо-рожевим або збігатися зі слизовою оболонкою порожнини рота. Кількість папілом може варіювати від одного до кількох утворень, в останньому випадку говорять про множинний папіломатоз, який виникає у дітей через незрілість імунітету.

Небезпека появи папілом в роті

Саме утворення не становить загрози і з часом здатне самостійно зникати. Але через своє розташування папілома зазнає постійного пошкодження і подразнення їжею. Тому досить часто на її місці виникає запалення, що і призводить до появи відповідних симптомів, на які батьки можуть звернути увагу. Наприклад, поява кровоточивості, хворобливих відчуттів у роті під час їжі або ковтання можуть вказувати на розвиток запалення в порожнині рота. Крім того, папіломи в роті є джерелом ВПЛ, що може призводити до поширення вірусу в дихальні шляхи і появи в них папілом (респіраторний папіломатоз).

Що потрібно робити батькам, якщо у дитини виявлено папіломи порожнини рота?

Визначити причину появи папіломи, так само  як і призначити необхідне лікування може тільки лікар. Якщо буде підтверджено ВПЛ-зараження як джерело появи папілом в роті у дитини, то лікар призначить лікування, спрямоване на пригнічення його активності. Для цього фахівцем може бути рекомендований прямий противірусний препарат, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на пригнічення розмноження ВПЧ всередині зараженої ним клітини, що дозволяє не тільки заблокувати його здатність провокувати утворення нових папілом, але і дозволить позбавити дитину від присутності вірусу на слизовій рота. Це важливо, оскільки постійна травматизація папілом, які містять вірусні частки у великій кількості, є джерелом життєздатного ВПЛ, який здатний при наявності мікротравм повторно інфікувати не тільки ротову порожнину, а й поширитися далі, досягаючи дихальних шляхів.

Читайте також: Як взаємопов’язані ранній початок статевого життя і рак шийки матки?

Крім противірусного лікування зазвичай лікарі рекомендують видалити папілом, тому що вона є джерелом не тільки ВПЛ, але і внаслідок підвищеної травматизації часто запалюється.

Нерідко хірургічний спосіб лікування папілом розглядається як єдино правильний, що дозволяє повністю позбутися від проблеми. На жаль, ВПЛ може залишатися в візуально здорових ділянках і продовжувати стимулювати утворення нових папілом. І скільки таких вогнищ в ротовій порожнині, куди потрапив ВПЛ, і де вони розташовані – сказати важко, а судити тільки за наявними на даний момент папіломами не зовсім правильно. Це пояснює той факт, чому після хірургічного лікування через деякий час папілома може з’являтися знову, причому як на новому, так і на тому самому місці. І наостанок, не слід забувати про те, що після видалення папіломи на її місці залишається рана – а це, як уже було сказано, є вхідними воротами для ВПЛ.

Тому найбільш оптимальним варіантом для позбавлення від ВПЛ є одночасне застосування двох методів лікування: хірургічного та противірусного. Противірусна терапія дозволить загальмувати активність ВПЛ у всіх вогнищах, в тому числі і прихованих, і не дозволить вірусу в разі повторного потрапляння в глибокі шари слизової дати поштовх до утворення нових папілом.

Якщо папілома ускладнилася запаленням, то лікар спочатку призначить відповідне лікування і тільки після зникнення симптомів запалення буде проведено видалення утворення.

Читайте також: Хронічний вагініт та цервіцит: яке значення відводиться вірусу папіломи людини

Загалом, виявлення у дитини папілом в роті є сигналом для її батьків ретельніше розібратися в ситуації. Нерідкі випадки внутрішньосімейного зараження, коли наявність папілом у одного з членів сім’ї стає причиною зараження близьких. Діти першими опиняються в зоні ризику, тому що вони не здатні дотримуватися правил особистої гігієни в повному обсязі. Тому для дорослих це привід задуматися і пройти обстеження на виявлення проявів ВПЛ-зараження і пролікуватися прямими противірусними препаратами, щоб убезпечити рідних від контакту з вірусом.

Галина Бут, сімейний лікар

Exit mobile version