Профілактика раку шийки матки: як жінці зберегти здоров’я?

Рак шийки матки (РШМ) є одним із небагатьох онкологічних захворювань, причина якого сьогодні відома. Науковими дослідженнями доведено, що в 95 % випадків захворювань основним збудником раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ).

Карцинома шийки матки – основна причина смерті в світі від гінекологічних видів раку. При цьому майже половина хворих – жінки віком 35-55 років. За даними Національного канцер-реєстру України, захворюваність РШМ жіночого населення останні кілька років зростає. На сьогодні понад 54 тис. жінок мають цей діагноз, незважаючи на те, що шийка матки доступна для візуального огляду на прийомі у лікаря, а процес розвивається досить повільно (до 10 років), що здавалося б дає можливість виявити проблему вчасно. Однак… щодня від раку шийки матки помирає 5 українських жінок.

Чи можна запобігти раку шийки матки?

Стовідсоткових способів не існує. Але є методи, здатні зменшити ризик. Захворювання починається з папіломавірусної інфекції (ПВІ), що викликає в епітелії шийки матки передракові зміни. Тому, якщо запобігти інфікуванню або виявити ВПЛ-інфекцію на початковому етапі, або хоча б виявити передракові зміни і вчасно пролікувати, то є всі шанси зберегти здоров’я.

Читайте також: Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Заразитися ВПЛ, що викликає рак шийки матки, може кожна жінка, яка живе статевим життям. Відомо понад 100 різних типів ВПЛ, однак тільки деякі з них здатні викликати зміни, що приводять до раку. Їх називають високоонкогенними. І серед них найчастіше зустрічаються два типи – 16 і 18. Саме проти цих типів вірусу, що викликають зміни шийки матки сьогодні існують вакцини. Їхнє застосування – це первинна профілактика раку шийки матки.

Діагностика раку шийки матки

Лікарі-гінекологи використовують для цього огляд, різні дослідження і тести.

  • Насамперед проводиться огляд. І це часто дозволяє виявити або запідозрити зміни на шийці матки.
  • Онкоцитологічне дослідження епітелію шийки матки за Папаніколау (ПАП-тест). Процедура взяття клітин епітелію шийки матки безболісна й триває всього лише декілька хвилин. Потім ці клітини досліджуються під мікроскопом, проводиться оцінка виявлених змін.
  • Тест на ВПЛ. Так само, як і для ПАП-тесту, береться зразок клітин із шийки матки. Дослідження проводиться для виявлення вірусу і визначення його типу.
  • Кольпоскопія. За допомогою спеціального інструмента, кольпоскопа, лікар розглядає збільшене зображення шийки матки та піхви.
  • Біопсія. Це дослідження під мікроскопом фрагмента тканини взятого із шийки матки, що дозволяє майже завжди точно визначити ступінь ураження.
  • Ультразвукове дослідження. Пацієнти часто запитують онкологів, чи видно на УЗД рак шийки матки. Можливість ідентифікації визначається розмірами пухлини. Сучасні прилади здатні виявляти пухлини розміром від 3 мм.
  • Рентгенографія, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, позитронно-емісійна томографія, цистоскопія, колоноскопія та інші  дослідження проводять  для уточнення ступеня поширення онкологічного процесу, якщо в пацієнтки діагностовано рак.

Методи профілактики раку шийки матки

Дві найважливіші процедури, які можна зробити для запобігання раку шийки матки, – це вакцинування проти ВПЛ і регулярне проведення скринінгових тестів. Найбільш інформативний так званий ко-тестінг, коли одночасно робиться ПАП-тест, проводиться дослідження на наявність ВПЛ і визначаються його типи.

Вакцинація проти ВПЛ

Сьогодні доступні вакцини, здатні захистити молодих людей від інфікування агресивними типами ВПЛ. Вони запобігають зараженню 16 і 18 типами, які найчастіше пов’язані з раком шийки матки. Є вакцини, які також захищають від інших типів ВПЛ, здатних викликати анальні та генітальні бородавки (6 і 11 типи). Вакцинування спрямоване тільки на запобігання зараженню ВПЛ. Це не лікування інфекції, яка вже існує. Тому вакцинування має проводитися до того, як людина «зустрілася» із ВПЛ, тобто до початку статевого життя.

Ось чому щеплення проти ВПЛ рекомендується робити в підлітковому віці (від 9 років). У старшому віці процедура менш ефективна для запобігання інфекції.

Обмеження впливу ВПЛ

Папіломавірус передається від однієї людини іншій при контакті з інфікованою ділянкою тіла. Це може бути вагінальний, анальний або оральний секс, але не тільки. Для передачі вірусу достатньо контакту з ділянкою тіла, зараженою ВПЛ. Генітальна інфекція здатна передаватися навіть при контакті рук.

Крім того, інфекція ВПЛ може поширюватися з однієї частини тіла на іншу. Це означає, що інфікування може відбутися в шийці матки, а потім поширитися в піхву та вульву.

Папіломавірусна інфекція – одна з найпоширеніших інфекцій, що передаються статевим шляхом.  Тому уникнути зараження ВПЛ досить складно. Але обмеження кількості сексуальних партнерів і відмова від статевих контактів з людьми, у яких було багато інших сексуальних партнерів, знижують ризик зараження. Однак, передати вірус можна, навіть не знаючи про інфікування, тому що симптоми зараження в людини часто відсутні.

Читайте також: Дисплазія шийки матки: що варто зробити перед тим як завагітніти

Ймовірність розвитку захворювання можна знизити, якщо зміцнювати імунну систему. Цьому сприяє здоровий спосіб життя – повноцінне харчування, правильний режим сну, помірне фізичне навантаження.

А регулярне відвідування гінеколога дозволить вчасно виявити ВПЛ-інфекцію, передракові зміни на шийці матки і запобігти  розвитку раку. Тому всім жінкам важливо вчасно піклуватися про своє здоров’я.

Лариса Кузнєцова, імунолог, доктор медичних наук, професор,

завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології

та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика