Site icon Інформаційний портал про вірус папіломи людини

Профілактика папіломи

як вберегтись від впл

Як вберегтися від ВПЛ

Інфекція ВПЛ належить до хвороб, що передаються статевим шляхом. Більшість чоловіків та жінок, що ведуть активне статеве життя, рано чи пізно інфікуються ВПЛ, а деякі можуть заражатися по кілька разів на життя.

Особливо високий ризик зараження визначається у молодих дівчат, що рано розпочали статеве життя – до 18-23 років, коли ще незавершене формування повноцінної слизової оболонки статевих шляхів. Саме в цьому віці реєструється найбільша частота інфікування ВПЛ. А більшість жінок і чоловіків інфікуються ВПЛ невдовзі після початку статевого життя.

Тому важливе значення у профілактиці ВПЛ-інфікування є інформування підлітків про правила безпечного сексу та переваги застосування бар’єрних засобів (презервативів) в інтимних стосунках. До інших рекомендованих профілактичних заходів для дівчат та юнаків належать інформування про шкоду тютюнопаління, до якого багато долучаються в підлітковому віці і яке є серйозним фактором ризику розвитку раку шийки матки та інших онкологічних захворювань. Для дорослих до речі ці рекомендації також важливі.

Не втрачають актуальності і такі методи профілактики ВПЛ-інфекції, як обмеження контакту з інфікованими людьми в інтимних стосунках. Важливою профілактичною мірою є також лікування супутніх інфекцій, що передаються статевим шляхом, тому що вони ослаблюють імунний захист організму і тим самим збільшують ризик інфікування/повторного інфікування ВПЛ.

Вакцинація від ВПЛ

Одним із вагомих засобів профілактики ВПЛ є вакцинація. Існуючі сьогодні вакцини погоджені ВООЗ та дозволені до застосування у багатьох країнах світу. Вони одночасно захищають від ВПЛ 16 і 18 типів, що викликають до 70 % раку шийки матки. Одна з них забезпечує додатковий захист від трьох інших онкогенних ВПЛ, відповідальних за ще 20% цього захворювання. Зважаючи на те, що вакцини лише від ВПЛ 16 і 18 типів забезпечують також певний рівень перехресного захисту від інших менш поширених онкогенних типів ВПЛ, ВООЗ вважає, що ці вакцини є рівноцінними засобами профілактики раку шийки матки. Деякі з цих вакцин захищають також від ВПЛ 6 і 11 типів, що викликають аногенітальні гострокінцеві кондиломи.

У деяких країнах проводять вакцинацію не лише дівчат, а й юнаків, зважаючи на те, що вакцинопрофілактика запобігає розвитку раку статевих органів не лише у жінок, але й в чоловіків, а дві з існуючих вакцин здатні також запобігати розвитку гострокінцевих кондилом у представників обох статей. У деяких країнах світу вакцинація проти ВПЛ включена до календаря профілактичних щеплень.

Однак важливо пам’ятати, що щеплення  проти ВПЛ проводяться дівчаткам до початку статевого життя (9-12 років), що є необхідною умовою ефективності вакцинопрофілактики, оскільки саме в цей період ризик інфікування дівчинки фактично мізерний. Проведення імунізації після початку статевого життя суттєво зменшує свою ефективність, оскільки на цей момент дівчина вже може бути інфікована ВПЛ.

Профілактика вірусу папіломи у дітей

ВООЗ рекомендує вводити вакцинопрофілактику ВПЛ усім дітям у віці 11 або 12 років, хоча вона дозволена до застосування з 9 років. Також рекомендовано проводити вакцинацію для певних груп жінок у віці до 26 років і в чоловіків до 21 (або 26), які вчасно не завершили вакцинацію та мають проблеми з імунною відповіддю. Вакцинацію проводять за схемою: 2 дози з інтервалом від 6 до 12 місяців.

 

Однак не зважаючи на очевидні переваги вакцинопрофілактики, важливо усвідомлювати, що:

Насамкінець, не слід забувати, що зараження ВПЛ може відбуватись не лише статевим шляхом, досить поширений і контактний шлях. Тому важливо берегти від будь-якого контакту пошкоджену ділянку тіла, а в громадських місцях (басейнах чи роздягальнях) користуватися індивідуальними засобами гігієни, взувати спеціальне взуття або сандалі.

В якості профілактики ВПЛ застосовують неспецифічну противірусну терапію, ефективність якої було науково доведено. З метою зниження частоти спалахів (появи симптомів) та сприяння відновленню і зміцненню імунної відповіді, що особливо важливо у боротьбі з ВПЛ, необхідне призначення препаратів з прямою противірусною дією (Протефлазід).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Exit mobile version