Папіломи на шиї: небезпечно це і чи варто їх видаляти?

 Папілома на шиї – доброякісне новоутворення на шкірі у вигляді виступаючих сосочків на ніжці. Колір папіломи може бути від світлого до темно-коричневого. Розвиваються при попаданні в організм вірусу папіломи людини через мікротравми на шкірі.

Шия – досить поширене місце дислокації папілом. Це може бути крихітне або велике поодиноке утворення, а іноді розсип висячих наростів. Папіломи на шиї не несуть небезпеки для здоров’я, але дискомфорт можуть створювати чималий. За них чіпляється ланцюжок, їх натирає комірець і зачіпає гребінець – всі ці дратівливі чинники ведуть не тільки до травмування утворень і їх болючості, а й до появи нових папілом. Крім цього, папіломи на шиї – це і косметичний дефект.

Хоча папіломи є доброякісними утвореннями, але їх поява завжди вказує на проблему всередині організму. Як до цього ставитися: панікувати або не звертати уваги? Для початку варто зрозуміти, в чому причина появи папілом.

Причини появи папілом на шиї

 Як це не дивно, але ці шкірні утворення мають вірусне походження. І причина – це вірус папіломи людини (ВПЛ). За статистикою, до 90% дорослих людей є носіями вірусу папіломи. Зараження відбувається через безпосередній контакт шкірних покривів. При цьому обов’язковою умовою є порушення цілісності шкірного покриву, тому що спочатку вірус повинен потрапити всередину епідермісу (зовнішнього шару шкіри) і тільки там він проникає в клітини, де починає активно розмножуватися. Ось чому шия одне з улюблених місць появи папілом – тертя комірів, прикрас призводить до мікротравм шкіри і відчиняє «ворота» для вірусу. Згодом вплив вірусу на клітини епідермісу призводить до їх посиленого розмноження, і на шкірі з’являється папілома. Зазвичай такий результат ми бачимо у людей з ослабленим імунітетом. Але якщо у людини сильний імунітет, то він справляється з вірусом і ніяких утворень на шкірі не виникає.

Тому основною умовою виникнення папілом при інфікуванні ВПЛ можна вважати зниження імунітету.

Читайте також: Профілактика раку шийки матки: як жінці зберегти здоров’я?

Фактори, які впливають на зниження імунітету:

 • З віком захисні сили організму поступово послаблюються і папіломи у людей старшого віку зустрічаються дуже часто.
 • Різні віруси або бактерії можуть ослабити організм і після перенесеного нещодавно серйозного захворювання цілком можлива поява папілом.
 • При постійному і тривалому стресі.
 • Внаслідок авітамінозу. Брак необхідних вітамінів завжди негативно позначається на здоров’ї.
 • У разі порушення обміну речовин. Це завжди негативно позначається на всьому організмі.
 • При проблемах із травним трактом. Наш імунітет безпосередньо пов’язаний з травною системою. Тому захворювання шлунково-кишкового тракту призводять до зниження імунної функції.
 • При лікуванні антибіотиками і гормонами. Прийом таких препаратів також може викликати невеликі папіломи на шиї.
 • Внаслідок шкідливих звичок. Алкоголь і куріння становлять серйозну небезпеку.
 • При анемії. Розвиток такого стану можливо внаслідок нестачі заліза або вітамінів групи B. При цьому рівень гемоглобіну (білка), який відповідає за перенесення кисню, знижується. Кисневе голодування клітин так само призводить до ослаблення не тільки імунітету, але і всіх життєво важливих систем організму.

Читайте також:  Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Фактори, що сприяють появі папілом на шиї

Ураження організму ВПЛ можуть сприяти і фактори, на які в більшості випадків ми можемо впливати. Наприклад:

 • Надлишок ультрафіолету може привести до зниження місцевого імунітету.
 • Ще один фактор, що сприяє появі, папілом на шиї – постійне тертя цієї частини тіла, наприклад, тугим коміром. Прикраси дратують і ушкоджують шкіру, також сприяють поширенню вірусу на здорові ділянки епідермісу. Через це слідом за однією папіломою може з’явитися ще десяток за дуже короткий період часу.

 

Що не варто робити з папіломами на шиї?

Не варто займатися самолікуванням. Не зрізайте, не тріть і не намагайтеся пошкодити поверхню папіломи. Не варто також самостійно використовувати агресивно діючі речовини, які викликають некроз тканин. Адже регулювати глибину їх впливу може тільки фахівець. Ви просто можете отримати на шкірі глибокі рани. У них легко проникне будь-яка інфекція. І в результаті такого  «лікування» можуть залишитися на все життя шрами.

Читайте також: Які ускладнення можуть викликати бородавки у дітей

Коли необхідно звертатися до лікаря?

При появі будь-якого утворення на шкірі потрібно звернутися до дерматолога, який встановить, що це за проблема і порекомендує подальші дії. Якщо це утворення – папілома, то в більшості випадків за нею просто спостерігають. Необхідність видалення папілом диктується виключно естетичними міркуваннями або незручним розташуванням, що призводить до травмувань. Якщо ж папіломи людині не заважають, не викликають у неї психологічного дискомфорту, їх можна не чіпати. Цілком ймовірно, що через кілька років вони зникнуть самі. Але трапляються й інші випадки. Папіломи можуть збільшуватися в розмірах і кількості, змінюватися зовні. Якщо папіломи змінюють свій зовнішній вигляд, мають виражені ознаки запалення або сверблять, необхідно негайно звернутися до лікаря, щоб вирішити питання видалення такої папіломи.

 

На сьогоднішній день є кілька методів видалення папілом на шиї:

 • Видалення лазером. Це дає стовідсотковий і швидкий результат. Процедура практично безболісна, невеликі пошкодження заживають через кілька днів.
 • Кріодеструкція. Це видалення папілом з використанням рідкого азоту.
 • Електрокоагуляція. Метод полягає у впливі на уражену шкіру високочастотного струму, який руйнує утворення.

 

Однак, після видалення папілом неможливо стовідсотково гарантувати, що вони не з’являться знову, адже найбільш важливим фактором для повного позбавлення від таких утворень є боротьба з причиною появи папілом –вірусом папіломи людини і зміцнення імунітету. Тому при великій кількості папілом, коли всі видалити неможливо або при рецидивах після хірургічного видалення ваш лікар може призначити додатково у складі комплексної терапії противірусні препарати.

Сергій Гордієнко