які інфекції передаються статевим шляхом

Папіломавірусна інфекція та інші захворювання, що передаються статевим шляхом: ризики та наслідки

Онкогенні типи вірусу папіломи людини (ВПЛ) самі по собі мають здатність викликати зміни в епітелії, що призводять до злоякісних новоутворень статевих органів у чоловіків і жінок. При цьому найбільшу поширеність має рак шийки матки, займаючи лідируючі позиції в структурі, як захворюваності, так і смертності жіночого населення в усьому світі.

Для того, щоб у жінки розвинувся рак шийки матки (РМШ), необхідні певні умови: по-перше, ВПЛ повинен потрапити на потрібні йому глибоко розташовані клітини епітелію шийки матки, які надійно захищені від вірусу декількома шарами плоского епітелію, а по-друге, оселитися в них надовго, щоб мати час для переналаштування клітин шийки матки на злоякісний ріст.

Його розвитку сприяють й інші інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

З якими захворюваннями, що передаються статевим шляхом, найчастіше асоціюється папіломавірусна інфекція

Згідно з останніми даними, папіломавірусна інфекція не є ізольованим станом: практично в 90% випадків вона поєднується з іншими ІПСШ. За підрахунками, кожна четверта жінка одночасно з папіломавірусною інфекцією заражена як мінімум вірусом простого герпесу 2 типу (генітальний герпес) і хламідіозом. Часто ВПЛ поєднується з мікоплазмозом та уреаплазмозом. Можливо одночасне зараження ВІЛ- і папіломавірусною інфекцією.

Чим несприятливе тривале перебування ВПЛ в жіночому організмі та наскільки небезпечне співіснування з іншими ІПСШ?

Існує думка, що запальний процес, що виникає при зараженні ІПСШ, навіть мінімально виражений, чинить шкідливий вплив на багатошаровий плоский епітелій шийки матки, відкриваючи доступ ВПЛ до глибоко розташованого шару клітин, саме які є мішенню для папіломавірусу. Таким чином, при ІПСШ ймовірність інфікування ВПЛ істотно зростає.

ВПЛ, що потрапив до жіночого організму, прагне якомога довше в ньому затриматися і уникнути впливу імунітету. Для цього йому необхідно знизити захисні сили. Відомо, що багато вірусів здатні при тривалому знаходженні в організмі людини пригнічувати імунітет шляхом зменшення вироблення спеціальних захисних факторів (наприклад, інтерферонів та імуноглобулінів). Так, ВПЛ здатні зменшувати утворення інтерферону практично вдвічі.

Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців

Крім того, при папіломавірусній інфекції знижується місцевий імунітет, що вносить зміни до складу вагінальної мікрофлори: зменшується вміст лактобактерій і біфідумбактерій, що підтримують необхідне кисле середовище, в якому багато хвороботворних мікроорганізмів не здатні виживати. Цей природний захисний механізм дієвий і щодо розвитку онкопатології.

Таким чином, ВПЛ створює сприятливі умови не тільки для власної життєдіяльності, а й сприяє активації або приєднанню потенційно хвороботворних мікроорганізмів, що мешкають на слизових оболонках статевих шляхів, які при нормальному стані імунної системи такої активності не проявляють. Класичним прикладом може бути кандидоз – стан, що викликається грибком кандидою, який спостерігається у кожної другої жінки на тлі папіломавірусної інфекції. Або підвищення вмісту при передракових станах шийки матки таких умовно-патогенних мікроорганізмів, як пептострептококки, бактероїди, ентеробактерії, стафілококи, що також є відображенням дисбалансу вагінальної мікрофлори.

В свою чергу інші ІПСШ «допомагають» ВПЛ в його онкогенній діяльності. Наприклад, цитомегаловірус і вірус простого герпесу 2 типу здатні прискорювати темпи ракового переродження шийки матки при папіломавірусній інфекції. Поєднання ВПЛ-інфекції та гонореї підвищує ймовірність розвитку раку зовнішніх статевих органів (вульви), а трихомоніаз підсилює диспластичні процеси на тлі тривалого запального процесу в піхві. Хламідіоз паралельно із зараженням ВПЛ сприяє атиповому переродженню епітелію шийки матки. Таким чином, практично всі відомі комбінації збудників ІПСШ посилюють здатність ВПЛ викликати ракове переродження клітин епітелію шийки матки.

Читайте також: Як зрозуміти, що у дитини герпес: основні відмінності від застуди

Отже, підбиваючи підсумки, можна говорити про те, що в даний час ІПСШ розглядаються як фактори, що підтримують тривале перебування ВПЛ в жіночому організмі, перешкоджаючи самостійному позбавленню (очищенню) від нього. Їх роль реалізується через підтримку хронічного запалення та ушкодження епітелію шийки матки, а також через зниження імунітету, як усього жіночого організму, так і місцевого вагінального.

Що потрібно робити, аби запобігти захворюванню?

З огляду на все сказане, стає очевидним, що до статевих інфекцій не варто ставитися зневажливо. Крім запальних захворювань органів малого таза, позаматкової вагітності та безпліддя ІПСШ провокують розвиток раку шийки матки.

Важливо пам’ятати, що статеві інфекції здатні приховувати симптоми своєї присутності в жіночому організмі, а багато з них, так як ВПЛ, довго «зріють», перш ніж проявити себе.

Навіть якщо ви прекрасно себе почуваєте, варто виробити звичку регулярно відвідувати гінеколога, щоб не допустити тривалого знаходження в організмі ВПЛ, здатного викликати онкологічну патологію, і вчасно розпізнати інші ІПСШ, що підсилюють його агресивні властивості.

Читайте також: Як взаємопов’язані ранній початок статевого життя і рак шийки матки?

Пам’ятайте, чим раніше виявити ІПСШ та пов’язані з ними запальні зміни, тим простіше буде з ними впоратися. Багато лікарів сходяться на думці, що огляди при одночасному зараженні ВПЛ та ІПСШ необхідно проводити частіше, враховуючи загальний вплив цих збудників на розвиток раку шийки матки. А значить, відкладати огляд у гінеколога більше не можна!