Ниткоподібні бородавки на обличчі: тільки косметичний дефект або вірусне захворювання?

Ниткоподібні бородавки на обличчі: косметичний дефект чи вірусне захворювання?

Поява бородавок на тілі – подія малоприємна. Якщо бородавка виникла на обличчі – тим більше, оскільки вона псує зовнішність і знижує самооцінку у людини.

Особливо естетично непрезентабельний вигляд має ниткоподібна бородавка, або як її називають лікарі – акрохорда. Свою назву вона отримала через особливості зовнішнього вигляду – це ниткоподібне утворення овально-витягнутої форми, що випинається над поверхнею шкіри. Як правило воно починає своє зростання з вузлика на шкірі. При уважному розгляді ниткоподібна бородавка має вигляд зібраних в пучок тонких ниток тілесного або темного кольору.

Звідки на обличчі беруться ниткоподібні бородавки?

Причиною появи цих бородавок є вірус папіломи людини (ВПЛ) 3, 5, 8 і 9 серотипів. Але для того, щоб вірус простимулював утворення бородавок, йому необхідно проникнути і закріпитися в глибоких шарах зовнішнього шару шкіри – епідермісі, що за умови його цілісності неможливо. Тому вірус користується пошкодженими ділянками шкіри (порізи, подряпини), йому досить мінімальної травматизації, яку людина може навіть не відчути.

Улюбленими зонами проживання ВПЛ зазначених серотипів є ділянки тонкої ніжної шкіри – повіки, область навколо очей і носа, а також шия. Лікарі вважають, що така шкіра високосприйнятлива до будь-яких впливів, що призводить до зниження місцевого імунітету, чим користується ВПЛ і стимулює утворення ниткоподібних бородавок.

Що робити, якщо на обличчі з’явилася ниткоподібна бородавка?

Якщо на обличчі з’явилася акрохорда, то від неї потрібно позбавлятися правильно. Тут потрібно ще раз наголосити на неприпустимості самостійного позбавлення від некрасивого утворення. Зрозуміле прагнення усунути цю ваду в зовнішності, для чого нерідко робляться спроби самостійно видалити їх. Найчастіше після такого «лікування» проблема не тільки не вирішується, а набуває зовсім інших масштабів.

На місці зірваної ниткоподібної бородавки через деякий час виростає точно така нова, при чому не одна, а в компанії з поряд розташованими декількома акрохордами. Нерідко саме місце, де раніше розташовувалася бородавка, запалюється або внаслідок пошкодження шкіри формується рубець. Тому всі процедури щодо позбавлення від ниткоподібної бородавки повинні відбуватися в кабінеті фахівця. Тим більше, що на думку лікарів, такі бородавки рідко зникають самостійно.

Лікування ниткоподібної бородавки має на меті не тільки поліпшення зовнішнього вигляду, оскільки її поява пов’язана з виникненням цілого ряду медичних проблем. І головна полягає в тому, що ці виступаючі над поверхнею шкіри утворення через своє розташування схильні до високого ризику травматизації: під час гоління, при носінні окулярів.

Читайте також: Вірус папіломи людини і рак: які онкозахворювання викликає цей вірус

Важливо пам’ятати, що при появі ниткоподібної бородавки на обличчі не можна виконувати масаж обличчя, проводити агресивні косметологічні процедури (пілінг, скрабування), використовувати підсушуючі шкіру спиртвмісні засоби для догляду, оскільки ймовірність травмувати утворення та перенести ВПЛ на інші ділянки обличчя вкрай висока.Щоб уникнути рецидивів появи бородавок, крім усунення самого утворення не менш важливо боротися з причиною їх появи – ВПЛ.

Як цього досягти? Потрібно приймати призначені лікарем прямі противірусні препарати, дія яких спрямована на пригнічення вірусної активності і пригнічення здатності ВПЛ стимулювати зростання нових утворень. Про це потрібно пам’ятати, оскільки видалення акрохорди не гарантує повного позбавлення від вірусу, який залишається жити глибоко в епідермісі і при появі сприятливих для нього умов дасть поштовх до утворення нових ниткоподібних бородавок. Тому важливо не тільки потурбуватися про усунення косметичного дефекту на обличчі, але і не допустити повторного їх формування.

Чи можна захиститися від появи ниткоподібних бородавок на обличчі?

При дотриманні певних правил це цілком досяжна мета. І тут важливо пам’ятати про основну причину появи бородавок – папіломавірус, і факторах, що сприяють зараженню – пошкодження шкіри і знижений імунітет.

  •  

Якщо уникнути травмування шкіри обличчя і шиї не виходить (люди не можуть перестати голитися і т.д), то цілком можливо звести до мінімуму зустріч з ВПЛ. Для цього необхідно уникати використання чужих предметів особистої гігієни (бритви, рушники, косметичне приладдя), користуватися своїми і не ділитися ними з іншими. Не варто заспокоювати себе тим, що якщо на обличчях інших людей немає ніяких утворень – загрози зараження ВПЛ немає.

Прояви вірусної активності у вигляді бородавок не завжди можна помітити неозброєним оком, що не виключає можливості передачі ВПЛ іншій людині. Найчастіше так і відбувається ВПЛ зараження. Якщо ж цієї ситуації уникнути не вдалося, важливо не використовувати їх самому, а ретельно обробити.

Читайте також: Які віруси можуть стати причиною безпліддя?

Нерідко ВПЛ можна отримати в установах косметологічного профілю, де чистоті інструментарію, як і нормам протиепідемічної безпеки, не приділяють належної уваги. Тому щоб не прийти за красою, а повернутися з ВПЛ на шкірі обличчя, потрібно уважно вибирати салон, якому довірите догляд за своїм обличчям.

І нарешті, дуже важливо не забувати про власний імунітет. Він, як бачимо, також вимагає не менше дбайливого ставлення. Щоб головний борець з ВПЛ був завжди в «формі», не потрібно нехтувати періодичними лікарськими оглядами і лікуванням захворювань, які здатні знижувати імунний нагляд. І ВПЛ-інфікування це також стосується.

Таким чином, наслідки ВПЛ-діяльності у вигляді ниткоподібних бородавок на обличчі – цілком попереджуваний стан. Якщо уберегти себе від вірусу не вдалося – важливо пройти лікування під контролем фахівця і позбутися не тільки від видимого недоліку, а й причини, що призвела до його появи – ВПЛ.

Галина Бут, сімейний лікар