генітальні бородавки фото

Генітальні бородавки (кондиломи): причини виникнення, прояви та наслідки

Поява в ділянці статевих шляхів дрібних плоских, поодиноких чи множинних утворень або розростань, що нагадують цвітну капусту, викликає стурбованість, але не завжди змушує звернутися до лікаря. Особливо, якщо подібні випадки вже були і мимовільно зникли, хвилювань не виникає: самі з’явилися, самі й пройдуть.

Чому при появі щонайменших змін і утворень на статевих органах все-таки варто звернутися до лікаря, і чому бородавки – це теж інфекція, що передається статевим шляхом?

Генітальні бородавки – це сигнал того, що в організмі оселився вірус папіломи людини (ВПЛ)

Їх появу в 75–90% випадків пов’язують з ВПЛ 6 і 11 типів. Сьогодні вважається, що генітальні бородавки є найбільш поширеною формою вірусних уражень слизових оболонок статевих органів. І хоча вони можуть самостійно зникати без прикладання будь-яких зусиль, розслаблятися не варто. І на те є кілька причин.

По-перше, ВПЛ відноситься до прихованих інфекцій, тобто вірус може жити в організмі людини довгий час, не даючи про себе знати. Згідно з підрахунками, в 40% випадків папіломавірусні інфекції мають настільки мізерні прояви, що залишаються практично непоміченими. А мимовільне зникнення бородавок не завжди означає, що людина позбулася вірусу. Він може просто причаїтися в клітинах на невизначений термін, зберігаючи свою хвороботворну активність.

Читайте также: У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

По-друге, незважаючи на те, що сьогодні медицина вважає типи ВПЛ, що викликають утворення генітальних бородавок, відносно нешкідливими, ця безпека не стосується впливу на ризик розвитку раку шийки матки. З точки зору впливу на імунітет людини їх шкода значуща.

По-третє, генітальні бородавки часто розташовуються в місцях, важкодоступних для самостійного виявлення. Нерідкі ситуації, коли вони настільки малі, що їх неможливо побачити неозброєним оком. Тому на їх появу можуть вказувати інші ознаки.

Симптоми, за якими можна припустити наявність генітальних бородавок, особливо якщо зони ураження розташовані у важкодоступних для візуалізації місцях

Генітальні бородавки можуть бути представлені одиничними або множинними утвореннями. Найчастіше вони виглядають як скупчення невеликих опуклих осередків, але зовнішній вигляд їх може різнитися. Їх колір варіюється від тілесного, світло-перлового до темно-фіолетового, сірого або коричневого. Вони можуть ховатися в складках шкіри. У жінок генітальні бородавки найбільш часто розташовуються в ділянці зовнішніх статевих органів, в піхві та на шийці матки. Вони можуть виникати в паховій області, в задньому проході та навколо нього.

Зазвичай генітальні бородавки неболючі. Виникнення свербежу, подразнення повинно насторожувати і спонукати до звернення за медичною консультацією.

генітальні бородавка(кондиломи)Як не допустити появи генітальних бородавок?

Найбільш поширений спосіб отримати ВПЛ – оральний, вагінальний або анальний статевий контакт з людиною, зараженою вірусом. Тому єдиний спосіб уникнути появи генітальних утворень – мати інтимні стосунки з постійним партнером, який не інфікований ВПЛ і не має інших зв’язків.

Було сказано, що відсутність видимих ​​генітальних бородавок у партнера не означає, що він не заражений ВПЛ. Вони можуть з’явитися протягом декількох тижнів або навіть місяців після статевого контакту з людиною, зараженою ВПЛ, або не з’являться ніколи. Тому буває важко визначити, хто з партнерів (якщо їх декілька) став причиною ВПЛ-інфікування.

Що робити, якщо з’явилися бородавки?

Якщо ви помітили у себе бородавку на геніталіях або з’явилися симптоми, які з високою ймовірністю є наслідком її наявності, потрібно звернутися до гінеколога. Повне обстеження дозволить лікарю виявити бородавки при огляді та призначити дослідження, що виявить вірус і визначить ті типи ВПЛ, які на даний момент присутні в організмі. Пам’ятайте, що можливе одночасне зараження декількома типами ВПЛ, одні з яких цілком нешкідливі, в той час як інші – більш небезпечні але поки що невидимі, та можуть проникнути в епітелій шийки матки, почавши процес його онкологічної трансформації.

Читайте также: Дисплазія шийки матки, що варто зробити перед тим, як завагітніти

Не варто забувати, що людина з папіломавірусною інфекцією є джерелом зараження для інших. Вона може поширювати ВПЛ навіть тоді, коли її нічого не турбує, і вона вважає себе здоровою. Тому такі важливі планові лікарські огляди.

Сучасні методи лікування генітальних утворень, які є причиною дискомфорту, спрямовані на їх видалення. При цьому потрібно враховувати, що під час процедури часто неможливо позбавитися абсолютно всіх. Більш того, після такого лікування можливе їх повернення, оскільки причина залишилася в організмі. Щоб впоратися з вірусом призначають спеціальні противірусні препарати, які пригнічують розмноження вірусу всередині клітини. Існують лікарські форми у вигляді свічок, які забезпечують доставку діючої речовини безпосередньо в зону, на якій мешкає і розмножується вірус. Іноді такого консервативного лікування буває достатньо і тоді до хірургічного справа не доходить.

Без спеціального противірусного впливу вірус буде продовжувати жити в шкірі та слизових оболонках, час від часу нагадуючи про себе появою бородавок. І як би часто вони не видалялися, на вірусній активності це ніяк не позначиться, так само й на тому, що людина з щойно видаленою бородавкою може залишатися джерелом зараження для партнера. Тому, щоб не наражати на небезпеку ні себе, ні коханих – вчасно проходьте обстеження у лікаря.