Дисплазія шийки матки

Дисплазія шийки матки: що потрібно зробити перш ніж завагітніти

Вагітність – особливий період в житті жінки, коли найменші зміни в стані здоров’я можуть негативно позначитися як на можливості виносити, так і народити здорову дитину. Величезну проблему в цьому періоді представляють гінекологічні інфекції, активізація яких нерідко відбувається під час вагітності. До них відноситься і папіломавірусна інфекція (ПВІ), що викликається вірусом папіломи людини (ВПЛ).

Тому ідеальним варіантом є планування вагітності і вирішення всіх пов’язаних зі здоров’ям питань до її настання. Це називається прегравідарної підготовкою або пренатальної діагностикою, коли пара перед тим як зачати дитину проходить спільно обстеження і отримує рекомендації лікаря для підготовки до вагітності і періоду вагітності щоб знизити ризики для матері та плоду під час виношування малюка і щоб дитина народилася в строк і без відхилень в розвитку.

Це стосується і захворювань, пов’язаних ПВІ. Не всі знають, що під час вагітності імунітет матері знаходиться в пригніченому стані. І це норма. Така фізіологічна імуносупресія необхідна, щоб виносити “чужорідний” для організму матері плід. У цій ситуації, коли захисні сили вагітної жінки частково пригнічені, будь-яка інфекція, яка дрімає в її організмі, може прокинутися і стати агресивною, в тому числі і вірус ВПЛ. При цьому прискорюється розвиток передракових станів шийки матки-дисплазій, аж до розвитку раку шийки матки. Крім того, ВПЛ можуть становити потенційну загрозу для малюка, адже потрапляння вірусу в дихальні шляхи може призводити до розвитку важкого інвалідизуючого захворювання – респіраторного папіломатозу.

Читайте ще: Папіломавірусна інфекція та інші захворювання, що передаються статевим шляхом: ризики та наслідки

Тому, щоб не зіткнутися під час чергового огляду в жіночій консультації з вердиктом: у вас дисплазія шийки матки, важливо уважно ставитися до свого здоров’я і не нехтувати оглядами у лікаря.

Які ризики пов’язані з дисплазією шийки матки до настання вагітності?

Дисплазія шийки матки – це передракове захворювання, тобто проміжний стан між здоров’ям і злоякісним процесом. Виявлення дисплазії вказує на те, що в епітелії шийки матки вже досить довго живе вірус папіломи людини онкогенних типів – 16,18 або ін., який поступово сприяє перетворенню нормальних клітин на пухлинні. Якщо в організмі не вагітної жінки вірусу не дає розгорнути свою діяльність імунна система, то гормональні та імунні зміни, що виникають при вагітності, сприяють зняттю імунного контролю над вірусом, а значить, онкогенна діяльність ВПЛ тільки посилиться.

Тому, щоб не дати можливості ВПЛ при вагітності прискорити руйнівний вплив на шийку матки, важливо вирішити це питання до настання вагітності. Адже під час неї лікар істотно обмежений у своїх можливостях, тому що всі втручання на шийці матки становлять загрозу переривання вагітності. А все тому, що шийка матки відіграє важливу роль під час вагітності: на неї покладається відповідальність за збереження плоду, що розвивається в матці. Тому дуже часто всі процедури на шийці матки, які можуть вплинути на перебіг вагітності, відкладаються на післяпологовий період, а сам вірус отримує шанс і далі проявляти свою онкогенну діяльність.

Читайте також: У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

Говорячи про роль шийки матки в збереженні вагітності, важливо підкреслити, що проведене задовго до настання вагітності хірургічне лікування дисплазії, навіть мініінвазивне (щадне), в майбутньому може позначитися не тільки на здатності виносити дитину, але і завагітніти взагалі.

Можливі наслідки хірургічного лікування дисплазії шийки матки для майбутньої вагітності

Не зупиняючись детально на кожній процедурі, перерахуємо можливі наслідки агресивних хірургічних втручань для майбутньої вагітності. Перш за все, вони можуть вплинути на здатність завагітніти, так як зміни структури тканини шийки матки призводять до формування рубцевого звуження (стенозу) її каналу, який з’єднує піхву і порожнину матки, через який іноді не зможе пройти сперма і як наслідок стане неможливим запліднення яйцеклітини. Через знову-таки рубцевих змін можливе послаблення каркасної функції шийки матки під час вагітності, яка може не впоратися із завданням утримання плоду в матці. Це може призводити до викиднів або неможливості доносити вагітність з високим ризиком народження недоношеної дитини. Звуження через рубця шийки матки може завдати чимало проблем під час пологів, так як шийка не зможе повністю розкритися (їй завадить рубцева тканина) і випустити дитину в світ. Деякі лікарі рекомендують вагітніти не раніше року від моменту проведення маніпуляцій на шийці матки, щоб зменшити можливі ризики.

 

Як захистити майбутню вагітність від можливих загроз ВПЛ?

Тому, щоб не виникало неприємних сюрпризів, коли настане час стати матір’ю, потрібно дбайливо ставитися до свого здоров’я. Постійні огляди у лікаря дозволять виявити папіломавірусну інфекцію на ранніх стадіях, коли ще можна обійтися без хірургічного лікування, використовуючи тільки лікарські засоби. Тим більше, що сьогодні є противірусні лікарські засоби, які гнітюче впливають на ВПЛ і ризик пухлинного переродження епітелію шийки матки може знижуватися. Існують спеціальні лікарські форми противірусних препаратів у вигляді вагінальних свічок, які дозволяють прицільно впливати на тканину шийки матки і знаходиться в ній вірус.

Папіломавірусна інфекція – підступне захворювання, яке нічим себе не проявляє, створюючи видимість повного благополуччя. Але жінці потрібно бути напоготові, і якщо так вийшло, що вірус оселився в організмі, необхідно якомога раніше виявити безмовного співмешканця і постаратися по-можливості позбутися від нього. А якщо ситуація зайшла далеко, то максимально загальмувати його активність за допомогою спеціальних противірусних препаратів. Тільки так можна зберегти повноцінну шийку матки і забезпечити доношену вагітність і народження здорової дитини.

Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців