профілактика раку шийки матки

Чи можлива профілактика раку шийки матки?

Діагноз онкологічного захворювання в більшості випадків звучить як вирок, адже його розвитку неможливо запобігти. Здатність пухлини довгий час не давати про себе знати і не позначатися на самопочутті призводить до того, що здебільшого хворий взнає про неї з запізненням, коли шанси на одужання упущені.

І як би не наполягали лікарі на тому, що чим раніше виявлений злоякісний процес, тим більше можливостей для ефективного лікування і навіть позбавлення від нього, разючих змін в онконастороженості населення, показниках захворюваності та смертності поки не відбулося. Тим часом, існує категорія злоякісних новоутворень, яких при дотриманні певних умов можна запобігти. Мова йде про ті, для яких виявлено​ взаємозв’язок з вірусами.

Взяти, наприклад, таке онкологічне захворювання, як рак шийки матки (РШМ). Сьогодні чітко встановлено взаємозв’язок вірусів папіломи людини (ВПЛ), перш за все 16 і 18 типів, і РШМ. На їх частку припадає 70% випадків сквамозно-клітинної карциноми та 80% аденокарциноми шийки матки. У 20% РМШ обумовлений іншими типами ВПЛ: 31, 33, 35, 45, 52 і 58. Саме вірусне походження цього захворювання дозволяє говорити про те, що його розвитку можна уникнути. Для цього необхідно дотриматися лише однієї умови: не дати можливості ВПЛ потрапити в потрібне йому середовище – в епітелій шийки матки. Якщо вірусу все ж вдалося пробратися, то, якнайраніше його виявлення і проведення необхідних лікувальних заходів дозволить уникнути прогресування та розвитку РМШ.

Які на сьогодні є можливості для протидії ВПЛ-зараженню?

 Почнемо з методів профілактики інфікування ВПЛ

До цієї групи методів відносять вакцинопрофілактику проти ВПЛ 16 і 18 типів, яку проводять дівчаткам починаючи з 9 років, щоб організм як слід підготувався і при потраплянні ВПЛ цих типів швидше від них позбувся. Важливим моментом є вакцинація до початку статевого життя, оскільки вона надає захисний ефект, але не впливає на ВПЛ, коли він вже оселився в епітелії шийки матки. Останнім часом від цього постулату трохи відступили і дозволили вакцинуватися після початку статевого життя, якщо при обстеженні не виявлено зараження ВПЛ 16 і 18 типів.

Наступним важливим способом попередження розвитку РШМ є відтермінування початку статевого життя. Це дає можливість шийці матки «дозріти» і повноцінно протистояти будь-якому інфекційному агенту, в тому числі й ВПЛ. Початок інтимного життя в період статевого дозрівання, особливо без використання засобів захисту, піддає юну дівчину величезному ризику не лише ураження ВПЛ недозрілого епітелію шийки матки, але й до зараження іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом. Вони знижують місцевий імунітет піхви, створюючи сприятливі умови для інфікування ВПЛ і канцерогенної, тобто сприяючої злоякісному переродженню, активності онкогенних типів ВПЛ.

Важливе значення має й кількість партнерів. Не секрет, що папіломавірусна інфекція може не тільки самовільно виліковуватися, а й імовірно повторне зараження тими ж типами ВПЛ від нових статевих партнерів або не дуже вірного постійного. В цьому випадку універсальної поради не існує: одним підійдуть моногамні стосунки з перевіреним партнером, а іншим знадобиться зовсім інша тактика.

Отже, якщо ВПЛ вже потрапив до організму жінки та почав свою підступну діяльність, то для попередження розвитку РШМ необхідно проходити щорічні профілактичні гінекологічні огляди. А як мінімум 1 раз на 2 роки жінка повинна звертатись до гінеколога для проведення скринінгових тестів. З їх допомогою можливо не тільки виявити зміни на шийці матки, які об’єднують в поняття дисплазії (неоплазії) шийки матки, але й провести спеціальні дослідження на визначення атипових, тобто злоякісно перероджених клітин, а також визначити типи і вірусне навантаження ВПЛ, якими на даний момент інфікована жінка.

Читайте також: Мікробіом шийки матки впливає на папіломавірусну інфекцію

Такий метод дозволить призначити необхідне лікування, спрямоване на сам вірус і наслідки його діяльності (вражений і можливо перероджений епітелій шийки матки).

Про що необхідно пам’ятати?

По-перше, противірусне та інше лікування, спрямоване на усунення причини захворювання, необхідно проходити одночасно зі своїм статевим партнером, інакше один буде позбавлятися від вірусу, а інший – постійно їм заражати. І хоч лікарі рекомендують дотримуватися на період лікування статевого спокою, дуже часто пацієнти нехтують цією порадою, зводячи нанівець всі прагнення вилікуватися від вірусів. По-друге, всі методи хірургічного лікування, спрямовані на висічення/припікання/заморожування уражених вірусом ділянок епітелію шийки матки, якими б щадними і сучасними вони не були, не усувають причину дисплазії, оскільки на сам вірус ніякого впливу не мають, тому повинні проводитися одночасно з противірусною терапією. Інакше через деякий час зміни на шийці матки можуть з’являтися знову, що вимагатиме наступного раунду лікування. У такій ситуації не варто підозрювати в невірності свого партнера, адже причиною є недолікована хвороба.

Чому важливо звертатися до гінеколога на профілактичний огляд, навіть якщо нічого не турбує?

Перш за все, пов’язані з ВПЛ зміни на шийці матки не доступні для самостійного виявлення, тобто сама жінка їх побачити не може (на відміну від раку молочної залози, де самообстеження має величезне діагностичне значення). По-друге, на ранніх етапах, коли вірусне ураження ще мінімальне, воно себе ніяк не проявляє (не болить, не кровить, не викликає дискомфорт). Набагато пізніше, вже, коли відбулося ракове переродження шийки матки, з’являються симптоми, які часто приписують іншим станам, і до лікаря не звертаються. Як наслідок, РШМ діагностується в запущених стадіях.

Не потрібно робити припущення, наскільки допоможе скринінг запобігти РШМ. У світі вже давним-давно все підрахували. І доказали, що він дозволяє виявляти передракові ураження на ранніх етапах, коли можливо їх запобігти у 80% випадків. Але, незважаючи на це в Україні РШМ посідає 3 місце в структурі смертності у жінок, щодня забираючи життя 5 співвітчизниць. Чому ж при всіх можливостях медицини, які дозволяють якщо не повністю викорінити рак цієї локалізації, то хоча б змістити частоту його розвитку в кінець статистичного списку, цього поки не вдалося досягти? Може, причина криється в нас самих? Напевно прийшов час поставити собі питання: чи цілком можливо запобігти раку шийки матки, і чому я досі не скористалася цією можливістю? Тим більше, що від моменту потрапляння онкогенного типу ВПЛ до розвитку РШМ в середньому минає 10 років. Тобто часу більше ніж достатньо, щоб виявити проблему. Потрібно просто відповідально ставитися до свого здоров’я і регулярно відвідувати гінеколога.

Читайте також: Наслідки вродженої ВПЛ-інфекції для дитини