Site icon Інформаційний портал про вірус папіломи людини

Чому виникає запалення бородавки: на що варто звернути увагу

Незважаючи на те, що бородавки вважаються нешкідливими утвореннями, їх наявність все ж може доставляти чимало проблем. Однією з них є запалення, причини розвитку якого ми обговоримо в статті.

Чому виникає запалення бородавки?

Найчастіше запалення бородавки провокує  травмування, точніше мікротравма. На жаль, ці утворення нерідко розташовуються в місцях, де вони схильні до високого ризику травмування внаслідок тертя одягом або прикрасами, при надмірній вологостіпыд руками і на стопах вони схильні до мокріння, а при локалізації на обличчі можуть пошкоджуватися під час гоління, на волосистій частині голови – випадково задіватися при розчісуванні, на тілі – зриватися під час проведення епіляції.

До постійного травмування схильні розташовані на стопах підошовні бородавки, особливо при носінні тісного і незручного взуття.

Запалення бородавки може виникати в тому випадку, якщо її випадково зірвали або намагалися самостійно позбутися. Такі ситуації часто виникають в дитячому віці, коли малюки колупають і здирають бородавки на пальцях, долонях рук і обличчі, одночасно заносячи інфекцію.

Основні симптоми розвитку запалення бородавки

Про це свідчить поява таких ознак, як відчуття болю, почервоніння, набряклість прилеглих до неї тканин. Якщо на запалення нашарувалася бактеріальна інфекція, може з’являтися гній.

Основні правила захисту бородавок від травмування

Важливо пам’ятати, що бородавка – це вірусне захворювання, пов’язане з потраплянням в організм вірусу папіломи людини (ВПЛ). У зв’язку з цим будь-яке її травматичне пошкодження загрожує розсіюванням вірусних часток навколо зони запалення, тому через деякий час на місці нещодавно зірваної бородавки з’явиться нова, а біля неї – ще кілька таких самих утворень. Потрібно по можливості уникати пошкодження бородавок. Ні в якому разі не можна самостійно зривати або зрізати їх. Всі маніпуляції, з видалення утворень, повинні виконуватися фахівцем з використанням спеціального обладнання.

Всі утворення, розташовані в зонах з високим ризиком травматизації, підлягають видаленню. Крім зменшення ризику, вирішується ще одна важлива проблема: під маскою вірусної бородавки може ховатися інше, можливо більш небезпечне, захворювання. Гістологічне дослідження дозволить поставити правильний діагноз і провести своєчасне лікування. Крім того, видалення утворення лікарем дозволить не допустити перенесення вірусу на інші ділянки тіла і уникнути розвитку ускладнень, таких як запалення.

Але що робити, якщо до лікаря звернутися не встигли, а уникнути випадкового пошкодження бородавки не вийшло?

По-перше, не потрібно торкатися травмованого утворення  руками, краще бути в  рукавичках. Якщо рукавичок під руками немає, то необхідно ретельно вимити руки з милом і обробити їх спеціальним антисептичним розчином з високим вмістом спирту, який інактивує вірус. Цим же розчином потрібно обробити пошкоджену бородавку і накласти зверху пов’язку, щоб не допустити можливого додаткового травмування цієї зони, а також виключити занесення інфекції в рану.

По-друге, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Адже тепер крім існування бородавки як результату інфікування вірусом папіломи людини додалися ще проблеми її пошкодження, запалення і ризик поширення. З перерахованими питаннями повинен розбиратися лікар. Більш того, запалення бородавки є протипоказанням для видалення, потрібно спочатку вилікувати запалення, а вже потім прибирати утворення. Значить процес лікування затягнеться на кілька візитів до фахівця. Тому краще не допускати таких ситуацій і при появі на шкірі утворень, схожих на бородавку, проконсультуватися з лікарем і обговорити план дій.

Особливо уважними потрібно бути батькам дитини, у якої є бородавки. Діти схильні до їх пошкодження, вони можуть не помітити, коли під час ігор здерли бородавку. А через деякий час на її місці з’явитися почервоніння і запалення. Якщо батьки не звернули увагу на наявність бородавки у дитини, вони можуть прийняти таку ситуацію за просту травму і до лікаря не звернутися. А через деякий час у дитини виникне вже кілька бородавок, розташованих на різних ділянках тіла.

Крім лікування запалення і видалення бородавки лікар може призначити прямі противірусні препарати. Їх дія полягає в блокуванні вірусної активності, що дозволить зменшити ймовірність повторної появи (рецидиву) бородавки на місці, де ще недавно була її попередниця. Особливо важливо пролікувати прямими противірусними препаратами дитину, оскільки в дитячому віці через незрілість імунної системи вірус відчуває себе набагато впевненіше, а бородавки з’являються набагато частіше і швидше.

Таким чином, поява бородавок на тілі вимагає особливої ​​уваги і ретельного спостереження за ними. Слід звернутися за консультацією до фахівця, якщо бородавки розташовуються в місцях, де можливе їх випадкове пошкодження – краще не ризикувати. Не варто чекати, поки вона сама зникне: за час очікування, поки це станеться, можна зіткнутися з багатьма проблемами, і бородавку все одно доведеться видалити. Тому найкращим рішенням буде дія на випередження.

Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, лікар-імунолог

 

Exit mobile version