Почему одни папилломавирусы вызывают рак, а другие – бородавки

Чому одні папіломавіруси викликають рак, а інші – бородавки

Добре відомо, що вірус папіломи людини (ВПЛ) здатний викликати рак шийки матки. Сьогодні медицині відомо близько 200 типів вірусів папіломи людини. З них близько 40 здатні викликати захворювання у людини, але далеко не всі можуть стати причиною раку шийки матки. Від чого це залежить, і як зрозуміти, який вірус небезпечний, а який ні – розглянемо в статті.

Типи папіломавірусів і захворювання, які вони здатні викликати

Почнемо з найнебезпечніших. Перш за все необхідно відзначити такі типи ВПЛ, як 16 і 18, тому що із зараженням ними пов’язують до 80% раку шийки матки. Причинами решти 20% випадків раку шийки матки сьогодні вважаються ВПЛ 31, 33, 35, 45, 52 і 58 типів. ВПЛ, здатні викликати розвиток раку шийки матки відносять до вірусів високого онкогенного ризику. При цьому, типи ВПЛ 16, 18,31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 можуть викликати злоякісні новоутворення й інших органів, наприклад, зовнішніх статевих органів, заднього проходу, статевого члена, а також ротової порожнини і гортані.

Читайте також: Ниткоподібні бородавки на обличчі: косметичний дефект чи вірусне захворювання?

Вірусами, для яких сьогодні не підтверджена здатність викликати злоякісний ріст, а значить їх онкогенний потенціал низький, є ВПЛ 6, 11, 42, 43 і 44 типів. Але вони здатні спричинювати розростання на шкірі у вигляді папілом та бородавок. Наприклад, причиною формування підошовних шкірних наростів частіше є ВПЛ 1, 2 і 4 типів. До утворення плоских бородавок призводить зараження ВПЛ 3, 10, 28 і 49 типів, тоді як причиною звичайних вважається ВПЛ 27 типу.

Зараження під час пологів ВПЛ 6, 11 і 30 типів може призвести до формування у новонародженого папілом в дихальних шляхах. Це захворювання носить назву респіраторного папіломатозу. Хоча самі по собі ці папіломи не несуть небезпеки раку, але їх розташування і можливість зростання в просвіт дихальних шляхів іноді може бути причиною виникнення у дитини важких ускладнень.

Читайте також: Як вірус папіломи людини впливає на імунітет дитини?

Поняття «аногенітальні бородавки» об’єднує безліч пов’язаних з ВПЛ утворень на шкірі і слизових статевих шляхів: гострі кондиломи, бородавки у вигляді папул і ураження у вигляді плям. Сюди відносять і такі початкові стадії ракових захворювань (на медичній мові – передраки), як бовеноїдний папульоз і хворобу Боуена, а також гігантську кондилому Бушко-Левенштайна.

Гострі кондиломи, розташовані на слизових оболонках статевих шляхів і заднього проходу, є поширеним папіломавірусним ураженням у дорослих, які ведуть активне статеве життя. Причинами їх появи є ВПЛ 6, 11, 42, 43, 44 і 54 типів.

Сьогодні обговорюється можливість ВПЛ сприяти розвитку раку сечового міхура, але наявних даних поки недостатньо.

З чим пов’язана здатність одних типів ВПЛ викликати рак, а інших – тільки бородавки?

Насправді, і ракова пухлина і папіломи – це новоутворення. Тільки в першому випадку -злоякісні, а в другому-доброякісні. Поява і тих, і інших пов’язана зі здатністю ВПЛ стимулювати надмірне розмноження клітин шкіри або слизових оболонок. Різниця між ними полягає в тому, що ВПЛ з високим онкогенних ризиком, що викликають розвиток злоякісних пухлин, здатні вбудовувати свій генетичний матеріал в ДНК ураженої клітини, тоді як низькоонкогенні типи вірусу в неї не втручаються.

Існують певні обставини, при яких віруси стають більш агресивними і процеси, що викликаються ними, починають розвиватися швидше. До таких факторів належать наприклад гормональні зміни в організмі жінки або вагітність, коли ВПЛ, залишившись без нагляду імунної системи, починає розгортати хвороботворну активність. Значення має і зниження захисних сил при наявності у людини будь-якого іншого венеричного захворювання.

Що ще потрібно знати про ВПЛ і про способи протидії їм?

Як бачимо, величезне різноманіття як типів ВПЛ, так і спричинених ними захворювань, зайвий раз переконує в тому, що їх діагностикою повинен займатися фахівець. До нього треба звертатися, якщо виникле утворення викликає підозри або заважає. Оскільки вірус «живе» в верхньому шарі шкіри, то передається він, головним чином, контактним шляхом. З урахуванням того, що з моменту потрапляння його в організм до появи перших утворень проходить в середньому до року, то стає очевидною важливість виявлення вірусу в організмі до того, як його присутність стане видимою.

Читайте також: Які віруси можуть стати причиною безпліддя?

Крім того, важливо розуміти, що зараження одним типом ВПЛ не виключає можливості інфікування іншими. Є дані, що приблизно у 50% людей, що живуть активним статевим життям, заражені одночасно кількома типами ВПЛ. Тому якщо у вас виявили один тип ВПЛ, варто переконатися в тому, що одночасно з ним немає інших, які представляють більшу небезпеку, папіломавірусів. При їх виявленні необхідно буде обговорити з лікарем можливі варіанти лікування, наприклад, прямими противірусними препаратами, до складу яких входить рідкий екстракт протефлазід. Вони  блокують розмноження вірусів і переводять ВПЛ в неактивний стан. Згодом до процесу позбавлення від ВПЛ підключиться імунна система, яка здатна повністю очистити організм людини від вірусу.

Читайте також: Вірус папіломи людини і рак: які онкозахворювання викликає цей вірус

Таким чином, чим завершиться потрапляння ВПЛ в організм людини: вилікуванням або пухлиною – залежить не тільки від типу вірусу, але і від самої людини. При відповідальному ставленні до свого здоров’я, заручившись підтримкою фахівця, цілком реально побороти навіть найнебезпечніші типи ВПЛ – 16 і 18, і не дати їм можливість призвести до розвитку ракового захворювання.