Site icon Інформаційний портал про вірус папіломи людини

Рак шийки матки

ВПЛ і рак шийки матки

Рак шийки матки без перебільшень можна назвати найпоширенішим із онкологічних станів, пов’язаних з ВПЛ, адже згідно із статистичними даними, близько 90% випадків раку шийки матки зумовлено саме ВПЛ-інфекцією. Тенденції останніх років переконливо свідчать про помолодшання цього захворювання в жінок.

З іншого боку, рак шийки матки – це другий за поширеністю вид пухлинного захворювання жіночої статевої системи в країнах, що розвиваються.

Факторами, що підвищують ризик розвитку раку шийки матки та/або прискорюють темпи його прогресування, є:

Профілактика раку шийки матки

На сьогодні одним із ефективних способів профілактики раку шийки матки вважаються постійний моніторинг стану св огляди (скринінг) та лікування передракових захворювань матки.

Оскільки на ранніх етапах розвитку рак шийки матки може не викликати симптомів, дуже важливо, щоб жінки регулярно проходили скринінгові тести для виявлення будь-яких передракових змін в шийці матки, які можуть призвести до раку. На сьогодні рекомендації зі скринінгу наступні:

Це загальні рекомендації зі скринінгу, індивідуальний план щодо постійного моніторингу стану статєвих органів може скласти лише лікар.

Якщо у жінки з’являються симптоми, які дають підстави запідозрити рак шийки матки, необхідно якомога раніше звернутися до лікаря, який проведе огляд та призначить додаткове обстеження, щоб підтвердити/спростувати діагноз та призначити своєчасне лікування.

Симптоми раку шийки матки

На ранніх стадіях раку шийки матки жінка може взагалі не відчувати жодних симптомів. Однак з часом з’являються симптоми, на які слід звернути увагу. У жінок репродуктивного віку на розвиток раку шийки матки можуть вказувати нерегулярні мажучі кров’янисті виділення або слабка кровотеча в період між менструаціями. У жінок після менопаузи можуть виникати мажучі виділення або кровотеча. Про ракове переродження шийки матки може свідчити поява кровотечі після статевого акту. Підозру повинні викликати більш рясні виділення з піхви, що можуть мати неприємний запах або з домішками крові. Вказані симптоми іноді виникають за інших причин, наприклад при інфекційних захворюваннях жіночих статевих органів. Тому важливо своєчасно звертатися за медичною допомогою та проходити обстеження.

По мірі прогресування раку можуть з’являтися більш тяжкі та виражені ознаки, про які необхідно знати і звертати увагу при їх появі, а саме:

На більш пізніх стадіях раку шийки матки можуть з’являтися і інші тяжкі симптоми, що здебільшого залежить від того, на які органи відбулось поширення раку: тіло матки, сечовий міхур, пряму кишку. Рак шийки матки найчастіше дає метастази в пахові лімфатичні вузли, їх виявляють у печінці та легенях.

Вибір методу лікування раку у першу чергу визначається стадією, при цьому серед можливих варіантів розглядаються хірургічне лікування, хіміотерапія та променева терапія. Якщо одночасно виявляються супутні вірусні або бактеріальні інфекційні захворювання статевих органів, то лікар призначає лікування залежно від типу запального процесу.

 

Лікування раку шийки матки

Варіанти лікування раку шийки матки на ранніх стадіях

Хірургічне втручання є поширеним методом лікування, коли зона ракового ураження обмежена шийкою матки. Променева терапія може застосовуватись після операції, якщо є підозра на те, що не всі ракові клітини було видалено під час операції. Променева терапія може також знижувати ризик рецидиву (повернення пухлини).

Лікування пізніх стадій раку шийки матки

Поширення злоякісної пухлини за межі шийки матки вимагає ширшого лікування, яке зазвичай включає променеву терапію або комбінацію променевої терапії та хіміотерапії.

Променева терапія полягає у використанні пучків високоенергетичного рентгенівського випромінювання або випромінювання для знищення ракових клітин. Хіміотерапія – це використання хімічних речовин (ліків) для лікування будь-яких захворювань, в онкології – для знищення ракових клітин.

Пам’ятайте, що постійний моніторинг стану своїх статевих органів і звернення за медичною допомогою при появі будь-яких симптомів дасть змогу розпочати раннє лікування, тим самим значно збільшить ваші шанси на одужання. Адже лікування раку шийки матки на ранній стадії, коли злоякісний процес ще не вийшов за межі шийки, має високі шанси на успіх. Чим далі рак поширюється від місця, де він вперше виник, тим нижче вірогідність успішного лікування.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Exit mobile version