бородавки у дітей

Бородавки у дитини: нешкідливі утворення?

Існує думка, що поява бородавок у дитини – цілком звичайне явище, яке не потребує особливої ​​уваги з боку батьків. Багато хто, начитавшись «корисних» порад з інтернету, вдаються до народних способів їх видалення. У цій статті ми розглянемо, які причини появи бородавок у дітей, де вони найчастіше розташовуються і що при цьому дитина відчуває, іншими словами, наскільки ці утворення незручні для неї.

Отже, основна причина появи бородавок у дитини – це вірус папіломи людини (ВПЛ). Тому бородавки – це така ж інфекція, як і багато інших вірусних захворювань. Тільки на відміну від багатьох, ВПЛ непомітно поселяється на шкірі, й здатний тривалий час не проявляти себе. Нічого страшного? Не все так однозначно. Типи ВПЛ, що сприяють появі бородавок у дитини, неагресивні, але вони стимулюють розмноження (проліферацію) клітин поверхневого шару шкіри – епідермісу, надмірне утворення яких і призводить до появи бородавок, які сьогодні вважаються доброякісними (нераковими) утвореннями на шкірі.

На думку деяких лікарів, бородавки можна назвати дитячою формою ВПЛ-інфекції, тому що діти більш сприйнятливі до ВПЛ. А причиною тому служить несформований імунітет, якому складно впоратися з вірусом і повністю позбавити дитину від бородавок.

Здавалося б, якщо бородавки безпечні, навіщо лікувати?

Тут потрібно розуміти, що ВПЛ – це бомба уповільненої дії. А все тому, що людина може заражатися одночасно декількома типами ВПЛ і ніколи напевно не знаєш, скільки саме вірусів знаходиться в організмі на даний момент. Оскільки вірус проникає в організм через пошкоджену (травмовану або запалену) шкіру, то будь-який контакт ВПЛ з порізами або подряпинами на дитячій шкірі загрожує вірусним інфікуванням. Кожному з батьків добре відомо, як легко дитина отримує дрібні травми, за всіма часом і не встежиш. Зате підступний вірус бачить кожну можливість прорватися крізь захисний верхній шар епідермісу до глибоко розташованих клітин шкіри і міцно влаштуватися в них.

Читайте також: Як консультуватися з лікарем, не виходячи з дому, якщо у тебе Covid-19?

Те ж саме стосується і дітей, у яких є звичка гризти нігті або позбавлятися від задирок: через утворені мікротравми на шкірі ВПЛ потрапляє в нижні шари епідермісу. Як тільки вірус проникає в шкіру, протягом декількох місяців на цьому місці з’являється бородавка.

Де дитина може зустріти ВПЛ?

ВПЛ передається контактним шляхом. Діти заражаються ВПЛ різними способами: найчастіше при безпосередньому контакті під час гри з друзями, у яких є бородавки на шкірі або, наприклад, ділячись рушниками та іграшками. Якщо вірус потрапив на травмовану шкіру, то в майбутньому це може привести до появи бородавки у малюка. Основні місця розташування бородавок на тілі у дитини і пов’язані з ними наслідки

бородавка на нозі у дитини

Бородавки можуть розташовуватися на будь-якій ділянці тіла, але улюбленими місцями є обличчя, пальці на руках і принігтьова зона, найбільш травмонебезпечні ділянки в дитячому віці – лікті та коліна, а також підошви. Як бачимо, найчастіше бородавки з’являються в тих місцях, де шкіра ушкоджується найчастіше.

Як зменшити ймовірність зустрічі дитини з ВПЛ?

На сьогоднішній день не існує 100%-го способу, який би не дозволяв перетнутися з ВПЛ. Але не зайвими будуть поради, що вбережуть дитину від можливого зараження ВПЛ.

Якщо у дитини є травми і подряпини на руках, краще замінити гру на дитячому майданчику прогулянкою в парку або в місцях, де скупчення можливих маленьких вірусоносіїв значно менше. Відучуйте дітей від згубної звички гризти нігті – крім ризику ВПЛ-зараження, це сприяє появі безлічі інших проблем зі здоров’ям.

Читайте також: Генітальні папіломи (канділоми): причини та наслідки

У басейнах, громадських душових, саунах, роздягальнях та інших місцях активного дозвілля стежте за тим, щоб дитина перебувала в гумових сандаліях або шльопанцях і не знімала їх. Витирайте насухо стопи дитини після водних процедур. Це важливо, тому що розм’якшена після тривалого контакту з водою (мацерована) шкіра стоп і міжпальцевих проміжків, а також травмована, є високопроникною для ВПЛ. Таким чином можна запобігти появі підошовних бородавок.

Виділіть дитині окремий рушник і привчайте її не користуватися чужим. Особливо важливо дотримуватися цього правила в дитячому колективі, де ймовірність підхопити вірус найбільш висока.

Як позбутися  бородавок?

Незважаючи на те, що бородавки здатні самостійно зникати протягом 2-х років, цей період може завдати чимало клопоту дитині та її батькам. Підошовні бородавки часто супроводжуються неприємними больовими відчуттями під час ходьби, що в деяких випадках може обмежувати її рухову активність, а якщо дитина займається в спортивних секціях – бути причиною початку пропуску занять. Бородавки на обличчі і руках теж неприємні для дитини. Вона може стати об’єктом підвищеної уваги серед однолітків через утворення на обличчі.

Тому краще не займати вичікувальну позицію і сподіватися на те, що якось воно буде, а через 2 роки все само зникне. Поки це станеться (і якщо станеться!), дитина встигне придбати безліч комплексів та інших непотрібних їй проблем зі здоров’ям. Чи варто ризикувати і додавати зайвих проблем?

Читайте також: Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Звернувшись на прийом до дитячого дерматолога, потрібно розуміти, що видалення бородавки – це важливий, але не вичерпний метод лікування. Якщо бородавки регулярно докучають своєю появою, то для того, щоб позбавити дитину від причини бородавок – папіломавірусу, необхідно за рекомендацією лікаря приймати прямі противірусні препарати, які блокують розмноження ВПЧ і пов’язаний з ним процес утворення бородавок. Таким чином, буде досягнуто дві мети: вірус буде переможений, а можливість появи нових бородавок зведена до мінімуму.

Безумовно, можна займатися постійним видаленням бородавок у дитини, а на можливі наслідки у вигляді появи рубцевих змін на дитячій шкірі не звертати уваги. Але чи варто мучити дитину?